Christer Adelsbo (S)

Christer Adelsbo (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra
Titel Kommunalråd/Industriarbetare.
Född år 1962

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2017-03-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2016-07-01 – 2017-03-05
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2006-03-16 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-03-15
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Extra suppleant 2016-07-01 – 2017-03-05
    • Socialutskottet

    • Extra suppleant 2016-07-01 – 2017-03-05
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-14 och 16- (ersättare 160701-). Ledamot utbildningsutskottet 06, justitieutskottet 06-14 och sammansatta justitie- och socialutskottet 08. Suppleant konstitutionsutskottet 02-06, utbildningsutskottet 02-06, näringsutskottet 03-06, 10-14 och arbetsmarknadsutskottet 06-10. Extra suppleant socialutskottet 16- och kulturutskottet 16-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 06-14.
  • Föräldrar

    Fabriksarbetaren Rolf Adelsbo och vårdanställda Saga Adelsbo, f. Vendel.
  • Utbildning

    Gymnasiekompetens, Komvux 92. Högre utbildning inom personaladministration och kommunikation 89-92.
  • Anställningar

    Tillbergs Läder samt Häst- och hundshop 77-79. Ifö Sanitär AB 79-. Kommunalråd/kommunstyrelseordförande, Bromölla 93-02.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Länsstyrelsen i Skåne län 03-. Ersättare, Rättshjälpsnämnden 06-. Vice ordförande, Tematiska gruppen Entreprenörskap och företagande (Tillväxtverket) 09-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Bromölla 88-. Ledamot, kommunstyrelsen 91-02, ordförande 93-02. Ordförande, arbetsutskottet 91-02 och ledamot, personalutskottet 95-02. Ordförande, räddningsnämnden 93-02. Ordförande, kommittén för miljö, samhällsplanering och kommunaltekniska frågor 98-01 och vice ordförande 01-03. Ordförande i arvodesberedningen 08-10, ledamot 10-. Ledamot, näringslivsrådet 98-. Ledamot, Svenska Kommunförbundet, Kristianstad län 93-98 och Region Skåne, ersättare 98-03. Styrelseledamot, Industristiftelsen 91-98, Bromölla energi AB, ordförande 96-03. Ledamot, Bromölla fjärrvärme AB 00-03 och Energikontoret Skåne 96-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Bromölla arbetarekommun 91-03. Ordförande, Socialdemokratiska riksdagsgruppens kooperativa studiegrupp. Styrelseledamot, Industrifacket, Ifö Sanitär 83-93. Klubbordförande, Industrifacket, Ifö Sanitär 88-93. Styrelseledamot, Industrifacket, avd. 4, 88-93. Styrelseledamot, Bromölla IF 92-, ordförande 05-. Ledamot, Ivetofta Sparbank 94-. Styrelseledamot, nordöstra Skånes distrikt av Hyresgästernas sparkasse- och byggnadsföreningars riksförbund 96-03. Ledamot, Geodatacenter AB 98-03. Ledamot, Ivö Strands AB 94-02. Ledamot, Stiftelsen Iföverkens Industrimuseum 97-. Ordförande, BFU (Bromölla Fotbollsunion) 09-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2011/12:124 av Olsson, Lena (V) 22 november 2011 Polisens möjligheter att ta betalt för bevakning
Interpellationsdebatt 2011/12:109 av Adelsbo, Christer (S) 22 november 2011 Polisens möjlighet att ta ut ersättning för ordningshållande
Debatt om förslag 2010/11:JuU28 22 juni 2011 Anmälningsplikt vid idrottsarrangemang
Debatt om förslag 2010/11:JuU10 6 april 2011 Kriminalvårdsfrågor

Dokument:

Utveckling av Öresundsregionen

Motion 2016/17:2164 av Lena Emilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2164 av Lena Emilsson m.fl. S Utveckling av Öresundsregionen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att arbeta för en nationell strategi och utveckling av Öresundsregionen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Öresundsregionen omfattar


Utskottsberedning: 2016/17:UU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2164 av Lena Emilsson m.fl. (S) (docx, 45 kB) Motion 2016/17:2164 av Lena Emilsson m.fl. (S) (pdf, 73 kB)

Förköpslagen

Motion 2016/17:2819 av Niklas Karlsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2819 av Niklas Karlsson m.fl. S Förköpslagen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att återinföra och förenkla förköpslagen och tillkännager detta för regeringen. Motivering En aktiv kommunal markpolitik är grundläggande för att få till stånd


Utskottsberedning: 2017/18:CU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2819 av Niklas Karlsson m.fl. (S) (docx, 50 kB) Motion 2016/17:2819 av Niklas Karlsson m.fl. (S) (pdf, 73 kB)

Historiska arrenden

Motion 2016/17:2710 av Peter Jeppsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2710 av Peter Jeppsson m.fl. S Historiska arrenden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en laglig rätt till friköp av historiska arrenden och tillkännager detta för regeringen. Motivering Frågan om friköpsrätt av historiska arrenden som varit


Utskottsberedning: 2017/18:CU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2710 av Peter Jeppsson m.fl. (S) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:2710 av Peter Jeppsson m.fl. (S) (pdf, 70 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.