Christer Eirefelt (FP)

Christer Eirefelt (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Titel byggnadstekniker
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1979-10-01 – 1998-10-05
    • Näringsutskottet

    • Vice ordförande 1995-02-07 – 1998-10-04
    • Ledamot 1995-01-16 – 1995-02-06
    • Suppleant 1994-10-18 – 1994-12-14
    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-03 – 1991-09-29
    • Vice ordförande 1985-09-30 – 1988-10-02
    • Ledamot 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Suppleant 1979-10-01 – 1982-10-03
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1979-10-01 – 1982-10-03
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Suppleant 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 1990-06-14 – 1991-09-30
    • Suppleant 1986-10-07 – 1990-06-13
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1988-04-15 – 1994-10-03
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Suppleant 1982-10-04 – 1985-09-30
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Suppleant 1988-04-06 – 1994-10-03
    • Fullmäktige i riksgäldskontoret

    • Suppleant 1981-10-06 – 1982-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1997/98:150 1998 års ekonomiska vårproposition

Motion 1997/98:Fi29 av Carl-Johan Wilson m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1997/98:Fi29 av Carl-Johan Wilson m.fl. fp med anledning av prop. 1997/98:150 1998 års ekonomiska vårproposition Folkpartiet är en stark anhängare av så kallad public service inom radio och TV. Under flera årtionden var public service-företagen helt ensamma på etermediemarknaden. Efter en rad av


Utskottsberedning: --1997/98:FiU27
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:150 1998 års ekonomiska vårproposition

Motion 1997/98:Fi27 av Mikael Odenberg m.fl. (m, fp, kd)

Motion till riksdagen 1997/98:Fi27 av Mikael Odenberg m.fl. m, fp, kd med anledning av prop. 1997/98:150 1998 års ekonomiska vårproposition 1 Sammanfattning I 1997/98 års vårbudget föreslår regeringen uppförande av ett nytt ramanslag B11 Ersättning för avveckling av en reaktor i Barsebäckverket om en miljon kronor.


Utskottsberedning: ---1997/98:FiU27
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:150 1998 års ekonomiska vårproposition

Motion 1997/98:Fi25 av Karin Falkmer m.fl. (m, fp, kd)

Motion till riksdagen 1997/98:Fi25 av Karin Falkmer m.fl. m, fp, kd med anledning av prop. 1997/98:150 1998 års ekonomiska vårproposition 1 Inledning Regeringen meddelade tidigare detta år att man i vårpropositionen skulle föreslå åtgärder för att förenkla reglerna för företagen. I propositionen aviseras emellertid


Utskottsberedning: -----1997/98:FiU20
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se