Christer Nylander (L)

Christer Nylander (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 188
Titel Fil.kand.
Född år 1968
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post christer.nylander[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ordförande
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2000-11-21 – 2000-12-20
    • Liberalerna

    • Gruppledare 2016-06-07 – 2019-06-28
    • Kulturutskottet

    • Ordförande 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Vice ordförande 2010-10-12 – 2013-01-15
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Vice ordförande 2009-09-29 – 2010-10-04
    • Ledamot 2009-09-03 – 2009-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Vice ordförande 2014-11-04 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-22 – 2014-11-04
    • Suppleant 2013-01-16 – 2014-09-29
    • Suppleant 2009-09-03 – 2010-10-04
    • Ledamot 2007-10-04 – 2009-09-03
    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-10-03
    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-11-05 – 2016-09-27
    • Suppleant 2014-02-20 – 2014-09-29
    • Suppleant 2007-10-04 – 2008-11-13
    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-10-03
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2013-01-16 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-10-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2000-11-21 – 2000-12-20
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2000-11-21 – 2000-12-20
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-10-03
    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-09-14
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2000-11-21 – 2000-12-20
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Suppleant 2014-11-05 – 2017-10-20
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2014-10-14 – 2018-10-09
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2016-06-09 – 2019-09-05
    • Valberedningen

    • Ledamot 2018-09-24 – 2019-09-26
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2018-10-10 – 2018-12-12
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-02-28

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 00 (ersättare 001121-001220) och 02-. Ledamot finansutskottet 06-07, utbildningsutskottet 07-09 och vice ordförande 14-18. Ledamot kulturutskottet 09-10 och 14-18, vice ordförande 09-13 och ordförande 18-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 13-14. Suppleant justitieutskottet 00, lagutskottet 00, utrikesutskottet 00, skatteutskottet 02-04 och 06-07, utbildningsutskottet 04-07, 09-10 och 13-14 och finansutskottet 07-08 och 14-16 och EU-nämnden 14-18. Ledamot Riksrevisionens parlamentariska råd 14- och krigsdelegationen 16-. Suppleant riksbanksfullmäktige 10-14. Gruppledare Liberalerna 16-19.
  • Föräldrar

    Sven Persson och Britt Persson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskaplig linje, slutår 87. Statsvetenskap och nationalekonomi 87-91 och litteraturvetenskap 01-02.
  • Anställningar

    Egenföretagare 91-94. Regionchef 94. Politisk sekreterare, Malmö kommun 95-98 och Region Skåne 99-02.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Skattemyndigheten i Malmö 03-04.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kristianstad 98-02. Ledamot, barn- och utbildningsnämnden 98-02.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Fristad för förföljda författare

Skriftlig fråga 2010/11:461 av Nylander, Christer (FP)

den 26 april Fråga 2010/11:461 Fristad för förföljda författare av Christer Nylander FP till statsrådet Tobias Billström M Efter förföljelsen av Salman Rushdie 1989 infördes ett europeiskt fristadssystem för förföljda författare. Folkpartiet liberalerna var initiativtagare till att Göteborg som första svenska stad

Inlämnad: 2011-04-26 Besvarare: Tobias Billström (M)

Konsekvenser för Skåne till följd av indelning i elprisområden

Skriftlig fråga 2010/11:374 av Nylander, Christer (FP)

den 14 mars Fråga 2010/11:374 Konsekvenser för Skåne till följd av indelning i elprisområden av Christer Nylander FP till närings- och energiminister Maud Olofsson C Den 1 november i år delas Sverige in i fyra elprisområden. Indelningen är Svenska kraftnäts svar på en granskning av den svenska elmarknaden som EU-kommissionen

Inlämnad: 2011-03-14 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Det dansk-svenska skatteavtalet

Motion 2010/11:Sk325 av Ulf Nilsson m.fl. (FP)

Motion till riksdagen 2010/11:Sk325 av Ulf Nilsson m.fl. FP Det dansk-svenska skatteavtalet fp1272 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att omförhandla skatteavtalet mellan Sverige och Danmark. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening


Utskottsberedning: 2010/11:SkU23
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2010/11:Sk325 av Ulf Nilsson m.fl. (FP) (doc, 49 kB) Motion 2010/11:Sk325 av Ulf Nilsson m.fl. (FP) (pdf, 156 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.