Christian Carlsson (KD)

Christian Carlsson (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 111
Titel Jurist.
Född år 1987
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post christian.carlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-01-29 – 2022-09-26
    • Ledig 2021-11-15 – 2022-01-28
    • Ordinarie 2021-02-11 – 2021-11-14
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2018-09-24 – 2018-12-31
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2021-03-05 – 2022-09-26
    • Suppleant 2021-02-12 – 2021-03-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2021-02-12 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-12-31
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2021-02-12 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-12-31
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2021-02-12 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-12-31
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2021-02-12 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-12-31
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2021-02-12 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2021-02-12 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2021-02-12 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2021-02-12 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2021-02-12 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2021-02-12 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2021-02-12 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2021-02-12 –
    • Suppleant 2018-10-09 – 2018-12-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18 (ersättare 180924-181231). Suppleant finansutskottet 18, näringsutskottet 18, skatteutskottet 18, arbetsmarknadsutskottet 18 och EU-nämnden 18.
  • Föräldrar

    Ingenjören Hans Carlsson och avdelningschefen Marie Carlsson, f. Andersson.
  • Utbildning

    Tingvallagymnasiet, Karlstad, slutår 06. Värnplikt, bevakningssoldat /insatssoldat, Beridna högvakten, Livgardet, Stockholm 06-07. Juristexamen, Stockholms universitet 12.
  • Anställningar

    Lärarvikarie, högstadiet, Ilandaskolan, Karlstad 07-08. Butiksbiträde, Ica Sergels torg 07-08. Valombudsman, KD Värmland 10. Borgarrådsassistent, Kristdemokraterna, Stockholm 10. Arbetsrättslig rådgivare, Unionen 11-12. Politisk sekreterare, Solna kommun 12-16. Politisk sekreterare, Stockholms kommun 16.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Stockholm 18-. Ledamot, utbildningsnämnden, Stockholms kommun 18-. Suppleant, Karlstads-Hammarö gymnasienämnd, Karlstads kommun 05-08. Suppleant, miljö- och hälsoskyddsnämnden, Stockholms kommun 09-10. Suppleant, Kommunförbundet Stockholms läns utbildningsberedning 10-11. Suppleant, Stockholm Business Region 11-15. Suppleant, utbildningsnämnden, Stockholms kommun 15-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Kristdemokratiska ungdomsförbundet Karlstad 05-06. Ordförande, KDU Stockholms stad 08-09. Styrelseledamot, Kristdemokraterna Stockholms stad 08-09 och ordförande 19-. Förbundsstyrelseledamot, KDU 09-11. 2:e vice förbundsordförande, KDU 11-13, vice förbundsordförande 13-16 och förbundsordförande 16-18. Suppleant, Kristdemokraternas partistyrelse 13-16 och ledamot 16-18. Styrelseledamot, Folk och Försvar 17-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 2021/22:249 Vissa frågor inom hälso- och sjukvårdsområdet

Motion 2021/22:4771 av Acko Ankarberg Johansson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2021/22:4771 av Acko Ankarberg Johansson m.fl. KD med anledning av skr. 2021/22:249 Vissa frågor inom hälso- och sjukvårdsområdet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om redovisning av antalet vårdplatser och arbetsmiljö i en kommande redovisning till

Inlämnad: 2022-06-15 Förslag: 2
Utskottsberedning: SoU

Motion 2021/22:4771 av Acko Ankarberg Johansson m.fl. (KD) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:4771 av Acko Ankarberg Johansson m.fl. (KD) (pdf, 80 kB)

med anledning av prop. 2021/22:242 En förstärkt spelreglering

Motion 2021/22:4760 av Roland Utbult m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2021/22:4760 av Roland Utbult m.fl. KD med anledning av prop. 2021/22:242 En förstärkt spelreglering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utarbeta en modell för riskklassificering av olika spelformer och tillkännager detta för regeringen. Motivering

Inlämnad: 2022-06-01 Förslag: 1
Utskottsberedning: KrU

Motion 2021/22:4760 av Roland Utbult m.fl. (KD) (docx, 71 kB) Motion 2021/22:4760 av Roland Utbult m.fl. (KD) (pdf, 73 kB)

med anledning av skr. 2021/22:230 Vård av unga vid Statens institutionsstyrelses särskilda ungdomshem

Motion 2021/22:4731 av Acko Ankarberg Johansson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2021/22:4731 av Acko Ankarberg Johansson m.fl. KD med anledning av skr. 2021/22:230 Vård av unga vid Statens institutionsstyrelses särskilda ungdomshem Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av ändamålsenliga lokaler vid Statens institutionsstyrelse

Inlämnad: 2022-05-05 Förslag: 6
Utskottsberedning: 2021/22:SoU37
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 4 avslag, 2 bifall,

Motion 2021/22:4731 av Acko Ankarberg Johansson m.fl. (KD) (docx, 76 kB) Motion 2021/22:4731 av Acko Ankarberg Johansson m.fl. (KD) (pdf, 92 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.