Christian Carlsson (KD)

Christian Carlsson (KD)

Tjänstledig riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 111
Titel Jurist.
Född år 1987
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865261
E-post christian.carlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-01-29 – 2022-09-26
    • Ledig 2021-11-15 – 2022-01-28
    • Ordinarie 2021-02-11 – 2021-11-14
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2018-09-24 – 2018-12-31
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2021-03-05 – 2022-09-26
    • Suppleant 2021-02-12 – 2021-03-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2021-02-12 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-12-31
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2021-02-12 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-12-31
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2021-02-12 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-12-31
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2021-02-12 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-12-31
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2021-02-12 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2021-02-12 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2021-02-12 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2021-02-12 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2021-02-12 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2021-02-12 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2021-02-12 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2021-02-12 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-09 – 2018-12-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18 (ersättare 180924-181231). Suppleant finansutskottet 18, näringsutskottet 18, skatteutskottet 18, arbetsmarknadsutskottet 18 och EU-nämnden 18.
  • Föräldrar

    Ingenjören Hans Carlsson och avdelningschefen Marie Carlsson, f. Andersson.
  • Utbildning

    Tingvallagymnasiet, Karlstad, slutår 06. Värnplikt, bevakningssoldat /insatssoldat, Beridna högvakten, Livgardet, Stockholm 06-07. Juristexamen, Stockholms universitet 12.
  • Anställningar

    Lärarvikarie, högstadiet, Ilandaskolan, Karlstad 07-08. Butiksbiträde, Ica Sergels torg 07-08. Valombudsman, KD Värmland 10. Borgarrådsassistent, Kristdemokraterna, Stockholm 10. Arbetsrättslig rådgivare, Unionen 11-12. Politisk sekreterare, Solna kommun 12-16. Politisk sekreterare, Stockholms kommun 16.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Stockholm 18-. Ledamot, utbildningsnämnden, Stockholms kommun 18-. Suppleant, Karlstads-Hammarö gymnasienämnd, Karlstads kommun 05-08. Suppleant, miljö- och hälsoskyddsnämnden, Stockholms kommun 09-10. Suppleant, Kommunförbundet Stockholms läns utbildningsberedning 10-11. Suppleant, Stockholm Business Region 11-15. Suppleant, utbildningsnämnden, Stockholms kommun 15-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Kristdemokratiska ungdomsförbundet Karlstad 05-06. Ordförande, KDU Stockholms stad 08-09. Styrelseledamot, Kristdemokraterna Stockholms stad 08-09 och ordförande 19-. Förbundsstyrelseledamot, KDU 09-11. 2:e vice förbundsordförande, KDU 11-13, vice förbundsordförande 13-16 och förbundsordförande 16-18. Suppleant, Kristdemokraternas partistyrelse 13-16 och ledamot 16-18. Styrelseledamot, Folk och Försvar 17-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Utgiftsområde 22 Kommunikationer

Motion 2018/19:2734 av Magnus Jacobsson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:2734 av Magnus Jacobsson m.fl. KD Utgiftsområde 22 Kommunikationer Innehållsförteckning Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut Tabeller Kristdemokraternas syn på kommunikationer Fossiloberoende fordonsflotta Utbyggnad av laddinfrastruktur Strategi för elbilar Huvudmannaskapet


Utskottsberedning: 2018/19:JuU10 2018/19:JuU11 2018/19:KU31 2018/19:MJU1 2018/19:MJU4 2018/19:SkU10 2018/19:SkU12 2018/19:TU1 2018/19:TU11 2018/19:TU13 2018/19:TU14 2018/19:TU15 2018/19:TU16 2018/19:TU17 2018/19:TU4 2018/19:TU5 2018/19:TU6 2018/19:TU7
Riksdagsbeslut (79 yrkanden): 76 avslag, 3 bifall,

Motion 2018/19:2734 av Magnus Jacobsson m.fl. (KD) (docx, 119 kB) Motion 2018/19:2734 av Magnus Jacobsson m.fl. (KD) (pdf, 232 kB)

Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution

Motion 2018/19:2761 av Hampus Hagman m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:2761 av Hampus Hagman m.fl. KD Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 3 Skatt, tull exekution enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Tullverket


Utskottsberedning: 2018/19:SkU1 2018/19:SkU10 2018/19:SkU11 2018/19:SkU14
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): 8 avslag, 2 bifall,

Motion 2018/19:2761 av Hampus Hagman m.fl. (KD) (docx, 82 kB) Motion 2018/19:2761 av Hampus Hagman m.fl. (KD) (pdf, 126 kB)

Utgiftsområde 24 Näringsliv

Motion 2018/19:2913 av Camilla Brodin m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:2913 av Camilla Brodin m.fl. KD Utgiftsområde 24 Näringsliv Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut Motivering Nuläget för näringslivet Kristdemokraternas syn på näringsfrågor Kristdemokratisk politik för både små och stora företag Företag inom välfärdssektorn Inför en rimlig


Utskottsberedning: 2018/19:CU9 2018/19:FiU34 2018/19:NU1 2018/19:NU13 2018/19:NU7 2018/19:SfU20 2018/19:SkU10 2018/19:SoU13 2018/19:SoU8 2018/19:UbU13
Riksdagsbeslut (18 yrkanden): 16 avslag, 2 bifall,

Motion 2018/19:2913 av Camilla Brodin m.fl. (KD) (docx, 114 kB) Motion 2018/19:2913 av Camilla Brodin m.fl. (KD) (pdf, 194 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se