Christian Carlsson (KD)

Christian Carlsson (KD)

Tjänstledig riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Jurist.
Född år 1987

Aktuella uppdrag

    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-01-29 – 2022-09-26
    • Ledig 2021-11-15 – 2022-01-28
    • Ordinarie 2021-02-11 – 2021-11-14
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2018-09-24 – 2018-12-31
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2021-03-05 – 2022-09-26
    • Suppleant 2021-02-12 – 2021-03-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2021-02-12 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-12-31
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2021-02-12 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-12-31
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2021-02-12 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-12-31
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2021-02-12 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-12-31
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2021-02-12 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2021-02-12 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2021-02-12 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2021-02-12 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2021-02-12 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2021-02-12 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2021-02-12 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2021-02-12 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-09 – 2018-12-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18 (ersättare 180924-181231). Suppleant finansutskottet 18, näringsutskottet 18, skatteutskottet 18, arbetsmarknadsutskottet 18 och EU-nämnden 18.
  • Föräldrar

    Ingenjören Hans Carlsson och avdelningschefen Marie Carlsson, f. Andersson.
  • Utbildning

    Tingvallagymnasiet, Karlstad, slutår 06. Värnplikt, bevakningssoldat /insatssoldat, Beridna högvakten, Livgardet, Stockholm 06-07. Juristexamen, Stockholms universitet 12.
  • Anställningar

    Lärarvikarie, högstadiet, Ilandaskolan, Karlstad 07-08. Butiksbiträde, Ica Sergels torg 07-08. Valombudsman, KD Värmland 10. Borgarrådsassistent, Kristdemokraterna, Stockholm 10. Arbetsrättslig rådgivare, Unionen 11-12. Politisk sekreterare, Solna kommun 12-16. Politisk sekreterare, Stockholms kommun 16.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Stockholm 18-. Ledamot, utbildningsnämnden, Stockholms kommun 18-. Suppleant, Karlstads-Hammarö gymnasienämnd, Karlstads kommun 05-08. Suppleant, miljö- och hälsoskyddsnämnden, Stockholms kommun 09-10. Suppleant, Kommunförbundet Stockholms läns utbildningsberedning 10-11. Suppleant, Stockholm Business Region 11-15. Suppleant, utbildningsnämnden, Stockholms kommun 15-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Kristdemokratiska ungdomsförbundet Karlstad 05-06. Ordförande, KDU Stockholms stad 08-09. Styrelseledamot, Kristdemokraterna Stockholms stad 08-09 och ordförande 19-. Förbundsstyrelseledamot, KDU 09-11. 2:e vice förbundsordförande, KDU 11-13, vice förbundsordförande 13-16 och förbundsordförande 16-18. Suppleant, Kristdemokraternas partistyrelse 13-16 och ledamot 16-18. Styrelseledamot, Folk och Försvar 17-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 2021/22:7 Riksrevisionens rapport om statliga myndigheters FoU-verksamhet

Motion 2021/22:4237 av Kristina Axén Olin m.fl. (M, KD)

Motion till riksdagen 2021/22:4237 av Kristina Axén Olin m.fl. M, KD med anledning av skr. 2021/22:7 Riksrevisionens rapport om statliga myndigheters FoU-verksamhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att säkerställa att FoU-verksamheten vid statliga myndigheter utvärderas


Utskottsberedning: 2021/22:UbU6
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2021/22:4237 av Kristina Axén Olin m.fl. (M, KD) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:4237 av Kristina Axén Olin m.fl. (M, KD) (pdf, 82 kB)

Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning

Motion 2021/22:4163 av Christian Carlsson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2021/22:4163 av Christian Carlsson m.fl. KD Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Motivering Inledning och idépolitisk utgångspunkt Förskola och barnomsorg Mindre barngrupper i förskolan Fler förskollärare och barnskötare Digitalisering


Utskottsberedning: SkU 2021/22:KU29 2021/22:NU15 2021/22:UbU1 2021/22:UbU13 2021/22:UbU14 2021/22:UbU15 2021/22:UbU16 2021/22:UbU17 2021/22:UbU18
Riksdagsbeslut (131 yrkanden): 25 avslag, 1 bifall, 105 saknar beslutsinformation

Motion 2021/22:4163 av Christian Carlsson m.fl. (KD) (docx, 178 kB) Motion 2021/22:4163 av Christian Carlsson m.fl. (KD) (pdf, 356 kB)

Forskning och högre utbildning av internationellt hög kvalitet i hela landet

Motion 2021/22:4161 av Pia Steensland m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2021/22:4161 av Pia Steensland m.fl. KD Forskning och högre utbildning av internationellt hög kvalitet i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om den föreslagna utredningen av den statliga forskningsfinansieringen med syfte att säkerställa


Utskottsberedning: 2021/22:FöU10 2021/22:UbU16 2021/22:UbU20

Motion 2021/22:4161 av Pia Steensland m.fl. (KD) (docx, 97 kB) Motion 2021/22:4161 av Pia Steensland m.fl. (KD) (pdf, 155 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se