Christian Holm Barenfeld (M)

Christian Holm Barenfeld (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Värmlands län
Titel Ekonom.
Född år 1976

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-11-15 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-11-15
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-11-13 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Deputerad 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Deputerad 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Deputerad 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Suppleant 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Deputerad 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Deputerad 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Deputerad 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Suppleant 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Suppleant 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Suppleant 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Suppleant 2007-10-18 – 2008-06-18
    • Suppleant 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2007-03-27 – 2009-05-06
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot utrikesutskottet 06-14, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 10,11,12 och 13 och arbetsmarknadsutskottet 14-. Suppleant utrikesutskottet 06, socialförsäkringsutskottet 06-10, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 07, 08, 09 och 10, konstitutions- och utrikesutskottet 07-09 , arbetsmarknadsutskottet 12-14 och EU-nämnden 14-. Ledamot OSSE-delegationen 10-.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, ekonomisk linje, slutår 95. Internationella ekonomprogrammet, Högskolan i Karlstad/Karlstads universitet 98-02.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Karlstad.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderaterna i Karlstad. Ordförande, Moderater i utlandet.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Invandrares rätt att ta erbjudna jobb

Interpellation 2015/16:600 av Annika Qarlsson (C)

Interpellation 2015/16:600 Invandrares rätt att ta erbjudna jobb av Annika Qarlsson C till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Nyligen uppmärksammades fallet med Syed Latif, som nekas arbetstillstånd efter prövning i migrationsdomstolen. Orsaken är att han funnit ett jobb via yrkesnätverket Linked In och

Inlämnad: 2016-04-27 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2015/16:600 av Annika Qarlsson (C) (pdf, 105 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Invandrares rätt att ta erbjudna jobb

Översyn av Samhall

Interpellation 2015/16:598 av Christian Holm Barenfeld (M)

Interpellation 2015/16:598 Översyn av Samhall av Christian Holm Barenfeld M till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson S Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson återkommer ofta till den positiva utvecklingen på svensk arbetsmarknad. Även om det går bra för många att få jobb just nu i högkonjunktur finns det många som det

Inlämnad: 2016-04-26 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2015/16:598 av Christian Holm Barenfeld (M) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Översyn av Samhall

Arbetslöshetsmålet

Interpellation 2015/16:588 av Christian Holm Barenfeld (M)

Interpellation 2015/16:588 Arbetslöshetsmålet av Christian Holm Barenfeld M till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson S Regeringen bedömer i sin vårbudget att jämviktsarbetslösheten år 2020 kommer att uppgå till 6,6 procent. Konjunkturinstitutet är inte lika optimistiska utan bedömningen är att arbetslösheten i Sverige

Inlämnad: 2016-04-22 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2015/16:588 av Christian Holm Barenfeld (M) (pdf, 68 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Arbetslöshetsmålet

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se