Christian Holm Barenfeld (M)

Christian Holm Barenfeld (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Värmlands län
Titel Ekonom.
Född år 1976

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-11-15 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-11-15
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-11-13 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Deputerad 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Deputerad 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Deputerad 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Suppleant 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Deputerad 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Deputerad 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Deputerad 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Suppleant 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Suppleant 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Suppleant 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Suppleant 2007-10-18 – 2008-06-18
    • Suppleant 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2007-03-27 – 2009-05-06
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot utrikesutskottet 06-14, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 10,11,12 och 13 och arbetsmarknadsutskottet 14-. Suppleant utrikesutskottet 06, socialförsäkringsutskottet 06-10, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 07, 08, 09 och 10, konstitutions- och utrikesutskottet 07-09 , arbetsmarknadsutskottet 12-14 och EU-nämnden 14-. Ledamot OSSE-delegationen 10-.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, ekonomisk linje, slutår 95. Internationella ekonomprogrammet, Högskolan i Karlstad/Karlstads universitet 98-02.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Karlstad.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderaterna i Karlstad. Ordförande, Moderater i utlandet.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utgiftsområde 13 Jämställdhet och nyanlända invandrares etablering

Motion 2017/18:3901 av Jessica Polfjärd m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3901 av Jessica Polfjärd m.fl. M Utgiftsområde 13 Jämställdhet och nyanlända invandrares etablering Sammanfattning Moderaterna satsar på utökad samhällsorientering för nyanlända, inrättandet av en utbildningsplikt och förlängd etableringstid från två år till tre år för nyanlända som står


Utskottsberedning: 2017/18:AU1 2017/18:AU2
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2017/18:3901 av Jessica Polfjärd m.fl. (M) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:3901 av Jessica Polfjärd m.fl. (M) (pdf, 97 kB)

Utgiftsområde 14 Arbetsmarknad och arbetsliv

Motion 2017/18:3876 av Jessica Polfjärd m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3876 av Jessica Polfjärd m.fl. M Utgiftsområde 14 Arbetsmarknad och arbetsliv Sammanfattning Inom utgiftsområde 14 lägger vi fram förslag om ett förenklat regelverk för subventionerade anställningar och om hur arbetslöshetsförsäkringen bör utformas för att säkerställa att den ska fungera


Utskottsberedning: 2017/18:AU2
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2017/18:3876 av Jessica Polfjärd m.fl. (M) (docx, 66 kB) Motion 2017/18:3876 av Jessica Polfjärd m.fl. (M) (pdf, 104 kB)

Lika möjligheter för kvinnor och män

Motion 2017/18:3182 av Jessica Polfjärd m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3182 av Jessica Polfjärd m.fl. M Lika möjligheter för kvinnor och män Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att sänka skatten på arbete för alla som jobbar, med tyngdpunkt på låga inkomster, och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2017/18:AU1 2017/18:AU10 2017/18:AU7 2017/18:FiU1 2017/18:JuU17 2017/18:KrU2 2017/18:SfU1 2017/18:SfU3 2017/18:UbU20
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): 12 avslag

Motion 2017/18:3182 av Jessica Polfjärd m.fl. (M) (docx, 71 kB) Motion 2017/18:3182 av Jessica Polfjärd m.fl. (M) (pdf, 119 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se