Christina Axelsson (S)

Christina Axelsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Titel Barnskötare
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 1996-10-01 – 1998-10-05
    • Statsrådsersättare 1995-10-10 – 1996-03-22
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 1998-10-05 – 1999-10-01
    • Statsrådsersättare 1996-03-23 – 1996-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 1999-10-01 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1995-01-10 – 1995-10-09
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2008-01-01 – 2010-10-04
    • Ordförande 2007-09-25 – 2007-12-31
    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-09-24
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-10
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1995-01-19 – 1998-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2003-10-03 – 2004-03-31
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-05-21
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Ledamot 1998-10-13 – 2006-10-10
    • Suppleant 1997-10-01 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2009/10:494 av Axelsson, Christina (s) 8 juni 2010 Finansieringen av en ny Skurubro
Interpellationsdebatt 2009/10:412 av Axelsson, Christina (s) 8 juni 2010 Cabotage på väg
Interpellationsdebatt 2009/10:484 av Axelsson, Christina (s) 4 juni 2010 Översvämningshoten mot Stockholmsregionen och Mälardalen
Interpellationsdebatt 2009/10:378 av Jansson, Eva-Lena (s) 28 maj 2010 Taxinäringen

Dokument:

med anledning av prop. 2009/10:216 Ny postlag

Motion 2009/10:T10 av Lena Hallengren m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:T10 av Lena Hallengren m.fl. s, v, mp med anledning av prop. 2009/10:216 Ny postlag s20009 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utse Posten Norden som ansvarig för den samhällsomfattande posttjänsten. Riksdagen


Utskottsberedning: 2009/10:TU19
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2009/10:T10 av Lena Hallengren m.fl. (s, v, mp) (doc, 63 kB) Motion 2009/10:T10 av Lena Hallengren m.fl. (s, v, mp) (pdf, 185 kB)

Finansieringen av en ny Skurubro

Interpellation 2009/10:494 av Axelsson, Christina (s)

den 21 maj Interpellation 2009/10:494 Finansieringen av en ny Skurubro av Christina Axelsson s till statsrådet Åsa Torstensson c Vid bland annat riksdagens frågestund i maj framkom att den borgerliga regeringen anser sig ha skapat möjligheter för finansiering och medfinansiering till infrastrukturinvesteringar

Inlämnad: 2010-05-21 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Finansieringen av en ny Skurubro

Översvämningshoten mot Stockholmsregionen och Mälardalen

Interpellation 2009/10:484 av Axelsson, Christina (s)

den 21 maj Interpellation 2009/10:484 Översvämningshoten mot Stockholmsregionen och Mälardalen av Christina Axelsson s till försvarsminister Sten Tolgfors m Riskerna vid en översvämning av Mälaren är stora. Inte bara tunnelbanan i Stockholm riskerar att översvämmas. Det finns även många låglänta och vattennära bebyggda

Inlämnad: 2010-05-21 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Översvämningshoten mot Stockholmsregionen och Mälardalen

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.