Christina Höj Larsen (V)

Christina Höj Larsen (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västernorrlands län, plats 106
Titel Humanekolog/Utredare
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post christina.hoj.larsen[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-20
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2012-03-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 10-, miljö- och jordbruksutskottet 10-12, arbetsmarknadsutskottet 10-, utrikesutskottet 12-14 och näringsutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Metallarbetaren Bjarne Larsen och läkarsekreteraren Susanne Howalt Larsen, f. Höj.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Talesperson flykting- och migrationspolitiska frågor för Vänsterpartiet.
  • Bostadsort

    Härnösand

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2018/19:133 En riktålder för höjda pensioner och följsamhet till ett längre liv

Motion 2018/19:3124 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3124 av Nooshi Dadgostar m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:133 En riktålder för höjda pensioner och följsamhet till ett längre liv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2018/19:133 En riktålder för höjda pensioner och följsamhet till ett längre liv. Inledning Regeringen


Utskottsberedning: 2019/20:SfU5

Motion 2018/19:3124 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:3124 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 86 kB)

med anledning av prop. 2018/19:124 En effektivare flytträtt av försäkringssparande

Motion 2018/19:3122 av Ulla Andersson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3122 av Ulla Andersson m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:124 En effektivare flytträtt av försäkringssparande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma till riksdagen med ett förslag om att flyttavgiften ska vara


Utskottsberedning: 2019/20:FiU14

Motion 2018/19:3122 av Ulla Andersson m.fl. (V) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:3122 av Ulla Andersson m.fl. (V) (pdf, 82 kB)

med anledning av prop. 2018/19:128 Förlängning av lagen om tillfälliga begränsningar av möjligheten att få uppehållstillstånd i Sverige

Motion 2018/19:3106 av Christina Höj Larsen m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3106 av Christina Höj Larsen m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:128 Förlängning av lagen om tillfälliga begränsningar av möjligheten att få uppehållstillstånd i Sverige 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2018/19:128 Förlängning av lagen om tillfälliga begränsningar


Utskottsberedning: 2018/19:SfU26
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Motion 2018/19:3106 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (docx, 80 kB) Motion 2018/19:3106 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (pdf, 115 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se