Christina Höj Larsen (V)

Christina Höj Larsen (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västernorrlands län, plats 106
Titel Humanekolog/Utredare.
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post christina.hoj.larsen[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-20
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2012-03-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 10-, miljö- och jordbruksutskottet 10-12, arbetsmarknadsutskottet 10-, utrikesutskottet 12-14 och näringsutskottet 14-18.
  • Föräldrar

    Metallarbetaren Bjarne Larsen och läkarsekreteraren Susanne Howalt Larsen, f. Höj.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Talesperson flykting- och migrationspolitiska frågor för Vänsterpartiet.
  • Bostadsort

    Härnösand

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Krav för permanent uppehållstillstånd

Interpellation 2020/21:89 av Christina Höj Larsen (V)

Interpellation 2020/21:89 Krav för permanent uppehållstillstånd av Christina Höj Larsen V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Genom att anta lagen 2016:752 om tillfälliga begränsningar av möjligheten att få uppehållstillstånd i Sverige tog riksdagen de första stegen i ett paradigmskifte när det gäller

Inlämnad: 2020-10-23 Svarsdatum: 2020-12-04 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2020/21:89 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 102 kB)

med anledning av prop. 2020/21:18 En tydligare koppling mellan villkorlig frigivning och deltagande i återfallsförebyggande åtgärder

Motion 2020/21:3718 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:3718 av Linda Westerlund Snecker m.fl. V med anledning av prop. 2020/21:18 En tydligare koppling mellan villkorlig frigivning och deltagande i återfallsförebyggande åtgärder 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2020/21:18. 2  Inledning För Vänsterpartiet är det grundläggande


Utskottsberedning: 2020/21:JuU8

Motion 2020/21:3718 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (docx, 79 kB) Motion 2020/21:3718 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (pdf, 104 kB)

Utgiftsområde 8 Migration

Motion 2020/21:2966 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:2966 av Jonas Sjöstedt m.fl. V Utgiftsområde 8 Migration Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2021 inom utgiftsområde 8 Migration enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att dagersättningen för asylsökande bör


Utskottsberedning: SfU

Motion 2020/21:2966 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 72 kB) Motion 2020/21:2966 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 96 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se