Christina Höj Larsen (V)

Christina Höj Larsen (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västernorrlands län, plats 106
Titel Humanekolog/Utredare.
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post christina.hoj.larsen[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-20
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2012-03-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 10-, miljö- och jordbruksutskottet 10-12, arbetsmarknadsutskottet 10-, utrikesutskottet 12-14 och näringsutskottet 14-18.
  • Föräldrar

    Metallarbetaren Bjarne Larsen och läkarsekreteraren Susanne Howalt Larsen, f. Höj.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Talesperson flykting- och migrationspolitiska frågor för Vänsterpartiet.
  • Bostadsort

    Härnösand

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2013/14:227 Åtgärder mot missbruk av reglerna för arbetskraftsinvandring

Motion 2013/14:Sf30 av Christina Höj Larsen m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2013/14:Sf30 av Christina Höj Larsen m.fl. V med anledning av prop. 2013/14:227 Åtgärder mot missbruk av reglerna för arbetskraftsinvandring 201314V med anledning av regeringens proposition 2013 14 227 Åtgärder mot missbruk av reglerna för arbetskraftsinvandring Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen


Utskottsberedning: 2013/14:SfU19
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2013/14:Sf30 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (doc, 52 kB)

med anledning av prop. 2013/14:112 Villkor för fristående skolor m.m.

Motion 2013/14:Ub16 av Rossana Dinamarca m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2013/14:Ub16 av Rossana Dinamarca m.fl. V med anledning av prop. 2013/14:112 Villkor för fristående skolor m.m. 201314V066 med anledning av prop 2013 14 112 Villkor för fristående skolor m m Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2013/14:UbU22
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2013/14:Ub16 av Rossana Dinamarca m.fl. (V) (doc, 56 kB)

med anledning av prop. 2013/14:198 Bristande tillgänglighet som en form av diskriminering

Motion 2013/14:A9 av Ali Esbati m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2013/14:A9 av Ali Esbati m.fl. V med anledning av prop. 2013/14:198 Bristande tillgänglighet som en form av diskriminering V054 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att förslag till en förbättrad lagstiftning snarast bör


Utskottsberedning: 2013/14:AU8
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2013/14:A9 av Ali Esbati m.fl. (V) (doc, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se