Christina Höj Larsen (V)

Christina Höj Larsen (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västernorrlands län, plats 106
Titel Humanekolog/Utredare.
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post christina.hoj.larsen[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-20
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2012-03-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 10-, miljö- och jordbruksutskottet 10-12, arbetsmarknadsutskottet 10-, utrikesutskottet 12-14 och näringsutskottet 14-18.
  • Föräldrar

    Metallarbetaren Bjarne Larsen och läkarsekreteraren Susanne Howalt Larsen, f. Höj.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Talesperson flykting- och migrationspolitiska frågor för Vänsterpartiet.
  • Bostadsort

    Härnösand

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utvisning till Afghanistan av barn utan föräldrar

Skriftlig fråga 2013/14:688 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2013/14:688 Utvisning till Afghanistan av barn utan föräldrar av Christina Höj Larsen V till Statsrådet Tobias Billström M European Return Platform for Unaccompanied Minors, Erpum, är ett projekt som syftar till att möjliggöra utvisning till Afghanistan av barn utan föräldrar. I Erpum deltar Sverige, Nederländerna,

Inlämnad: 2014-06-16 Besvarare: Statsrådet Tobias Billström (M)

Skriftlig fråga 2013/14:688 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 78 kB)

med anledning av prop. 2013/14:229 Särskilda regler för viss utbildning med musikalisk inriktning

Motion 2013/14:Ub22 av Rossana Dinamarca m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2013/14:Ub22 av Rossana Dinamarca m.fl. V med anledning av prop. 2013/14:229 Särskilda regler för viss utbildning med musikalisk inriktning 201314V075 med anledning av prop 2013 14 229 Särskilda regler för viss utbildning med musikalisk inriktning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår


Utskottsberedning: 2013/14:UbU27
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Ub22 av Rossana Dinamarca m.fl. (V) (doc, 63 kB)

med anledning av prop. 2013/14:228 Förstärkta kapitaltäckningsregler

Motion 2013/14:Fi15 av Ulla Andersson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2013/14:Fi15 av Ulla Andersson m.fl. V med anledning av prop. 2013/14:228 Förstärkta kapitaltäckningsregler 201314V073 med anledning av proposition 2013 14 228 Förstärkta kapitaltäckningsregler Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2013/14:FiU19
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2013/14:Fi15 av Ulla Andersson m.fl. (V) (doc, 70 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se