Christina Höj Larsen (V)

Christina Höj Larsen (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västernorrlands län, plats 106
Titel Humanekolog/Utredare.
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post christina.hoj.larsen[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-20
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2012-03-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 10-, miljö- och jordbruksutskottet 10-12, arbetsmarknadsutskottet 10-, utrikesutskottet 12-14 och näringsutskottet 14-18.
  • Föräldrar

    Metallarbetaren Bjarne Larsen och läkarsekreteraren Susanne Howalt Larsen, f. Höj.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Talesperson flykting- och migrationspolitiska frågor för Vänsterpartiet.
  • Bostadsort

    Härnösand

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Otillförlitliga språkanalyser

Interpellation 2014/15:399 av Christina Höj Larsen (V)

Interpellation 2014/15:399 Otillförlitliga språkanalyser av Christina Höj Larsen V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Sprakab är det företag som Migrationsverket använder sig av för att göra språkanalyser i samband med asylprövningar. Sprakab har vid ett flertal tillfällen kritiserats för bristfälliga

Inlämnad: 2015-03-13 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2014/15:399 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Otillförlitliga språkanalyser

Tolkning av begreppet särskilt ömmande skäl

Interpellation 2014/15:370 av Christina Höj Larsen (V)

Interpellation 2014/15:370 Tolkning av begreppet särskilt ömmande skäl av Christina Höj Larsen V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den 1 juli 2014 ändrades utlänningslagen så att asylsökande barn skulle kunna beviljas uppehållstillstånd på grund av särskilt ömmande omständigheter. Tidigare krävdes

Inlämnad: 2015-03-09 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2014/15:370 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Tolkning av begreppet särskilt ömmande skäl

Oberoende observatörer vid tvångsavvisningar

Interpellation 2014/15:129 av Christina Höj Larsen (V)

Interpellation 2014/15:129 Oberoende observatörer vid tvångsavvisningar av Christina Höj Larsen V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Svenska utvisningar ska ske under humana och värdiga former. Dock har det nyligen framkommit uppgifter som ställer detta på skam. Radioprogrammet Kaliber har granskat

Inlämnad: 2014-11-12 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2014/15:129 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Oberoende observatörer vid tvångsavvisningar

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se