Christina Örnebjär (L)

Christina Örnebjär (L)

Tillgänglig ersättare

Parti Liberalerna
Valkrets Örebro län
Titel Lärare
Född år 1979

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2015-04-20 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2016-01-14 – 2016-09-08
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-01-26 – 2018-09-24
    • Suppleant 2017-11-09 – 2018-01-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2015-04-22 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2015-04-22 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 15-. Ledamot trafikutskottet 16. Suppleant justitieutskottet 15-, socialutskottet 15-, civilutskottet 16- och utbildningsutskottet 16-.
  • Utbildning

    Sociologi, Örebro universitet 00. Lärarprogrammet 230 hp, svenska med didaktisk inriktning, Lärarhögskolan i Stockholm/Stockholms universitet 01-05. Specialpedagogik, Örebro universitet 09. Lärarprogrammet 90 hp, Örebro universitet 09-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kumla 10-. Ledamot, barn- och utbildningsnämnden, Kumla 06-14. Oppositionsråd, Kumla 10-15.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Säker skoldag för barn med typ 1-diabetes

Interpellation 2015/16:710 av Christina Örnebjär (L)

Interpellation 2015/16:710 Säker skoldag för barn med typ 1-diabetes av Christina Örnebjär L till Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll S När ett barn insjuknat i diabetes krävs att de vuxna runt barnet utbildas i vad det innebär. Sjukvården har ett ansvar att ge generell utbildning till skolpersonal och det sker

Inlämnad: 2016-06-08 Besvarare: Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2015/16:710 av Christina Örnebjär (L) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Säker skoldag för barn med typ 1-diabetes

Behörighet inom socialtjänsten

Interpellation 2015/16:564 av Christina Örnebjär (L)

Interpellation 2015/16:564 Behörighet inom socialtjänsten av Christina Örnebjär L till Statsrådet Åsa Regnér S Socialtjänsten i hela Sverige har varit under stort tryck i många år, och få kommuner har lyckats möta de nya krav som ställts inom försörjningsstöd, familjerätt, missbruk och barnavård. Många kommuner har stora

Inlämnad: 2016-04-15 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Interpellation 2015/16:564 av Christina Örnebjär (L) (pdf, 79 kB)

Unga med intellektuell funktionsnedsättning

Interpellation 2015/16:538 av Christina Örnebjär (L)

Interpellation 2015/16:538 Unga med intellektuell funktionsnedsättning av Christina Örnebjär L till Utbildningsminister Gustav Fridolin MP År 2009 skrev Sverige under FN:s konvention om rättigheter för personer med funktionsnedsättning. I artikel 24 framgår att konventionsstaterna ska säkerställa att personer med funktionsnedsättning

Inlämnad: 2016-04-07 Besvarare: Statsrådet Aida Hadzialic (S)

Interpellation 2015/16:538 av Christina Örnebjär (L) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Unga med intellektuell funktionsnedsättning

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se