Christina Örnebjär (L)

Christina Örnebjär (L)

Tillgänglig ersättare

Parti Liberalerna
Valkrets Örebro län
Titel Lärare
Född år 1979

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2015-04-20 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2016-01-14 – 2016-09-08
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-01-26 – 2018-09-24
    • Suppleant 2017-11-09 – 2018-01-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2015-04-22 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2015-04-22 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 15-. Ledamot trafikutskottet 16. Suppleant justitieutskottet 15-, socialutskottet 15-, civilutskottet 16- och utbildningsutskottet 16-.
  • Utbildning

    Sociologi, Örebro universitet 00. Lärarprogrammet 230 hp, svenska med didaktisk inriktning, Lärarhögskolan i Stockholm/Stockholms universitet 01-05. Specialpedagogik, Örebro universitet 09. Lärarprogrammet 90 hp, Örebro universitet 09-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kumla 10-. Ledamot, barn- och utbildningsnämnden, Kumla 06-14. Oppositionsråd, Kumla 10-15.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Narkotikapolisföreningens önskemål om en ny inriktning på narkotikapolitiken

Interpellation 2017/18:593 av Christina Örnebjär (L)

Interpellation 2017/18:593 Narkotikapolisföreningens önskemål om en ny inriktning på narkotikapolitiken av Christina Örnebjär L till Socialminister Annika Strandhäll S Det tunga missbruket är lika utbrett i Sverige som i övriga Europa, och bland ungdomar ligger vi ungefär i mitten. Narkotikadödligheten i Sverige är näst

Inlämnad: 2018-06-25 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2017/18:593 av Christina Örnebjär (L) (pdf, 90 kB)

med anledning av prop. 2017/18:261 Långsiktig finansiering och stärkt oberoende för public service

Motion 2017/18:4200 av Christina Örnebjär m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4200 av Christina Örnebjär m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:261 Långsiktig finansiering och stärkt oberoende för public service Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner regeringens förslag till lag om ändring i radio- och tv-lagen 2010:696 med de ändringar som följer av vad


Utskottsberedning: 2018/19:KrU2
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 1 avslag, 1 bifall,

Motion 2017/18:4200 av Christina Örnebjär m.fl. (L) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:4200 av Christina Örnebjär m.fl. (L) (pdf, 85 kB)

med anledning av skr. 2017/18:259 En strategi för svensk rymdverksamhet

Motion 2017/18:4192 av Mathias Sundin och Christina Örnebjär (båda L)

Motion till riksdagen 2017/18:4192 av Mathias Sundin och Christina Örnebjär båda L med anledning av skr. 2017/18:259 En strategi för svensk rymdverksamhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om svensk rymdverksamhet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Mars


Utskottsberedning: 2018/19:UbU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4192 av Mathias Sundin och Christina Örnebjär (båda L) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:4192 av Mathias Sundin och Christina Örnebjär (båda L) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se