Christina Örnebjär (L)

Christina Örnebjär (L)

Tillgänglig ersättare

Parti Liberalerna
Valkrets Örebro län
Titel Lärare
Född år 1979

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2015-04-20 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2016-01-14 – 2016-09-08
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-01-26 – 2018-09-24
    • Suppleant 2017-11-09 – 2018-01-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2015-04-22 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2015-04-22 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 15-. Ledamot trafikutskottet 16. Suppleant justitieutskottet 15-, socialutskottet 15-, civilutskottet 16- och utbildningsutskottet 16-.
  • Utbildning

    Sociologi, Örebro universitet 00. Lärarprogrammet 230 hp, svenska med didaktisk inriktning, Lärarhögskolan i Stockholm/Stockholms universitet 01-05. Specialpedagogik, Örebro universitet 09. Lärarprogrammet 90 hp, Örebro universitet 09-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kumla 10-. Ledamot, barn- och utbildningsnämnden, Kumla 06-14. Oppositionsråd, Kumla 10-15.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Åldersbedömning av ensamkommande barn och unga

Skriftlig fråga 2016/17:880 av Christina Örnebjär (L)

Fråga 2016/17:880 Åldersbedömning av ensamkommande barn och unga av Christina Örnebjär L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Det har blivit tydligt att dagens system med åldersbedömningar inte är rättssäkert och inte fungerar för alla som behöver sådan bedömning. Eftersom det är den asylsökande som

Inlämnad: 2017-02-17 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:880 av Christina Örnebjär (L) (pdf, 78 kB)

Beredningen av Barns och ungas rätt vid tvångsvård (SOU 2015:71)

Skriftlig fråga 2016/17:568 av Christina Örnebjär (L)

Fråga 2016/17:568 Beredningen av Barns och ungas rätt vid tvångsvård SOU 2015:71 av Christina Örnebjär L till Statsrådet Åsa Regnér S Regeringen lade nyligen fram Trygg och säker vård för barn och unga som vårdas utanför det egna hemmet prop. 2016/17:59med förslag om bland annat tillståndsplikt för konsulentstödda familjehem samt

Inlämnad: 2016-12-20 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2016/17:568 av Christina Örnebjär (L) (pdf, 97 kB)

En haverikommission mot barnäktenskap

Skriftlig fråga 2016/17:562 av Christina Örnebjär (L)

Fråga 2016/17:562 En haverikommission mot barnäktenskap av Christina Örnebjär L till Statsrådet Åsa Regnér S I och med flyktingmottagandet har allt fler asylsökande barn som uppges vara gifta kommit till Sverige. Över 130 fall av barnäktenskap har uppdagats runt om i landet bara det senaste året, men mörkertalet bedöms

Inlämnad: 2016-12-19 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2016/17:562 av Christina Örnebjär (L) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se