Christina Örnebjär (L)

Christina Örnebjär (L)

Tillgänglig ersättare

Parti Liberalerna
Valkrets Örebro län
Titel Lärare
Född år 1979

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2015-04-20 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2016-01-14 – 2016-09-08
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-01-26 – 2018-09-24
    • Suppleant 2017-11-09 – 2018-01-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2015-04-22 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2015-04-22 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 15-. Ledamot trafikutskottet 16. Suppleant justitieutskottet 15-, socialutskottet 15-, civilutskottet 16- och utbildningsutskottet 16-.
  • Utbildning

    Sociologi, Örebro universitet 00. Lärarprogrammet 230 hp, svenska med didaktisk inriktning, Lärarhögskolan i Stockholm/Stockholms universitet 01-05. Specialpedagogik, Örebro universitet 09. Lärarprogrammet 90 hp, Örebro universitet 09-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kumla 10-. Ledamot, barn- och utbildningsnämnden, Kumla 06-14. Oppositionsråd, Kumla 10-15.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Beredningen av barnrättighetsutredningen

Interpellation 2016/17:141 av Christina Örnebjär (L)

Interpellation 2016/17:141 Beredningen av barnrättighetsutredningen av Christina Örnebjär L till Statsrådet Åsa Regnér S I mars i år presenterade Barnrättighetsutredningen, SOU 2016:19, sitt betänkande. Där lämnas förslag om hur FN:s konvention om barnets rättigheter kan inkorporeras i svensk lag. Utredningen innehåller

Inlämnad: 2016-11-22 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Interpellation 2016/17:141 av Christina Örnebjär (L) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Beredningen av barnrättighetsutredningen

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se