Christina Örnebjär (L)

Christina Örnebjär (L)

Tillgänglig ersättare

Parti Liberalerna
Valkrets Örebro län
Titel Lärare
Född år 1979

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2015-04-20 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2016-01-14 – 2016-09-08
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-01-26 – 2018-09-24
    • Suppleant 2017-11-09 – 2018-01-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2015-04-22 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2015-04-22 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 15-. Ledamot trafikutskottet 16. Suppleant justitieutskottet 15-, socialutskottet 15-, civilutskottet 16- och utbildningsutskottet 16-.
  • Utbildning

    Sociologi, Örebro universitet 00. Lärarprogrammet 230 hp, svenska med didaktisk inriktning, Lärarhögskolan i Stockholm/Stockholms universitet 01-05. Specialpedagogik, Örebro universitet 09. Lärarprogrammet 90 hp, Örebro universitet 09-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kumla 10-. Ledamot, barn- och utbildningsnämnden, Kumla 06-14. Oppositionsråd, Kumla 10-15.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2015/16:81 Åtgärder mot missbruk av svenska pass

Motion 2015/16:3316 av Roger Haddad m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2015/16:3316 av Roger Haddad m.fl. L med anledning av prop. 2015/16:81 Åtgärder mot missbruk av svenska pass Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en begränsningsregel om antalet vanliga pass under en längre tidsperiod än fem år och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2015/16:JuU25
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2015/16:3316 av Roger Haddad m.fl. (L) (docx, 48 kB) Motion 2015/16:3316 av Roger Haddad m.fl. (L) (pdf, 71 kB)

med anledning av prop. 2015/16:71 Bidrag för glasögon till barn och unga

Motion 2015/16:3303 av Barbro Westerholm m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2015/16:3303 av Barbro Westerholm m.fl. L med anledning av prop. 2015/16:71 Bidrag för glasögon till barn och unga Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2015/16:71 Bidrag för glasögon till barn och unga. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om tilläggsdirektiv


Utskottsberedning: 2015/16:SoU4
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2015/16:3303 av Barbro Westerholm m.fl. (L) (docx, 49 kB) Motion 2015/16:3303 av Barbro Westerholm m.fl. (L) (pdf, 75 kB)

med anledning av prop. 2015/16:78 Ett särskilt straffansvar för resor i terrorismsyfte

Motion 2015/16:3311 av Roger Haddad m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2015/16:3311 av Roger Haddad m.fl. L med anledning av prop. 2015/16:78 Ett särskilt straffansvar för resor i terrorismsyfte Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om förberedelse av terrorismresor och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: 2015/16:JuU17
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 3 avslag, 1 bifall,

Motion 2015/16:3311 av Roger Haddad m.fl. (L) (docx, 49 kB) Motion 2015/16:3311 av Roger Haddad m.fl. (L) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se