Christofer Bergenblock (C)

Christofer Bergenblock (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Hallands län, plats 226
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post christofer.bergenblock[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2022-10-12 – 2026-09-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Interpellationsdebatt: Statligt ansvar för personlig assistans
Interpellationsdebatt 2022/23:15 av Christofer Bergenblock (C) 18 november 2022 Statligt ansvar för personlig assistans
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Klimat, miljö och energipolitik
Allmänpolitisk debatt 19 oktober 2022 Klimat, miljö och energipolitik

Dokument:

Förebyggande arbete på statliga ungdomshem

Interpellation 2022/23:103 av Christofer Bergenblock (C)

Interpellation 2022/23:103 Förebyggande arbete på statliga ungdomshem av Christofer Bergenblock C till Statsrådet Camilla Waltersson Grönvall M I P1:s dokumentärprogram Kaliber som sändes måndagen den 5 december, framgick att sexbrottsmisstänkt personal på statliga ungdomshem tillåtits arbeta kvar med ungdomar under

Inlämnad: 2022-12-05 Besvarare: Statsrådet Camilla Waltersson Grönvall (M)

Interpellation 2022/23:103 av Christofer Bergenblock (C) (pdf, 103 kB)

med anledning av skr. 2022/23:12 Riksrevisionens rapport om statens tillsyn över apotek och partihandel med läkemedel

Motion 2022/23:2292 av Anders W Jonsson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2022/23:2292 av Anders W Jonsson m.fl. C med anledning av skr. 2022/23:12 Riksrevisionens rapport om statens tillsyn över apotek och partihandel med läkemedel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillsynsmyndigheterna på apoteksområdet bör få

Inlämnad: 2022-11-30 Förslag: 2
Utskottsberedning: SoU

Motion 2022/23:2292 av Anders W Jonsson m.fl. (C) (docx, 81 kB) Motion 2022/23:2292 av Anders W Jonsson m.fl. (C) (pdf, 83 kB)

Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg

Motion 2022/23:2212 av Anders W Jonsson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2022/23:2212 av Anders W Jonsson m.fl. C Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2023 inom utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Centerpartiet strävar efter

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:SoU1

Motion 2022/23:2212 av Anders W Jonsson m.fl. (C) (docx, 89 kB) Motion 2022/23:2212 av Anders W Jonsson m.fl. (C) (pdf, 112 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.