Christopher Ödmann (MP)

Christopher Ödmann (MP)

Tidigare ersättare

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2008-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2007-07-09 – 2007-12-31
    • Ersättare 2007-02-19 – 2007-03-18
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2007-05-28 – 2007-07-08
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2008-09-01 – 2008-12-31
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2007-02-20 – 2007-03-18
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2007-02-20 – 2007-03-18
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2007-05-28 – 2007-07-08
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2008-10-01 – 2008-12-31
    • Suppleant 2007-08-16 – 2007-12-31
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2008-10-01 – 2008-12-31
    • Suppleant 2007-08-16 – 2007-12-31
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2008-10-01 – 2008-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2008/09:73 av Ödmann, Christopher (mp) 24 november 2008 Minskat aktiesparande
Debatt om förslag 2008/09:FiU6 19 november 2008 AP-fondernas verksamhet t.o.m. 2007

Dokument:

Behov av stimulansåtgärder i rådande konjunkturnedgång (väckt enligt 3 kap. 13 § riksdagsordningen med anledning av händelse av större vikt)

Motion 2008/09:Fi8 av Maria Wetterstrand m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2008/09:Fi8 av Maria Wetterstrand m.fl. mp Behov av stimulansåtgärder i rådande konjunkturnedgång väckt enligt 3 kap. 13 riksdagsordningen med anledning av händelse av större vikt Sammanfattning Sammanfattning Med anledning av den snabbt och kraftigt försämrade konjunkturutvecklingen presenterar


Utskottsberedning: 2008/09:FiU12
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2008/09:Fi8 av Maria Wetterstrand m.fl. (mp) (doc, 175 kB)

med anledning av prop. 2008/09:50 Ett lyft för forskning och innovation

Motion 2008/09:Ub8 av Maria Wetterstrand m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2008/09:Ub8 av Maria Wetterstrand m.fl. mp med anledning av prop. 2008/09:50 Ett lyft för forskning och innovation mp019 1 Innehållsförteckning 2 Förslag till riksdagsbeslut 3 3 Inledning 4 3.1 Forskning för framtiden 4 3.2 Strukturen för forskningsfinansiering 4 3.2.1 Resurser direkt till


Utskottsberedning: 2008/09:UbU4
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): 14 avslag

Motion 2008/09:Ub8 av Maria Wetterstrand m.fl. (mp) (doc, 144 kB) Motion 2008/09:Ub8 av Maria Wetterstrand m.fl. (mp) (pdf, 366 kB)

med anledning av prop. 2008/09:73 Överlåtelse av aktier i Venantius AB till AB Svensk Exportkredit samt åtgärder för förstärkt utlåning från AB Svensk Exportkredit och Almi företagspartner AB

Motion 2008/09:Fi6 av Mikaela Valtersson m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2008/09:Fi6 av Mikaela Valtersson m.fl. mp med anledning av prop. 2008/09:73 Överlåtelse av aktier i Venantius AB till AB Svensk Exportkredit samt åtgärder för förstärkt utlåning från AB Svensk Exportkredit och Almi företagspartner AB Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen


Utskottsberedning: 2008/09:FiU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Fi6 av Mikaela Valtersson m.fl. (mp) (doc, 71 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.