Ciczie Weidby (V)

Ciczie Weidby (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Jönköpings län, plats 326
Titel Handelsanställd.
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ciczie.weidby[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant arbetsmarknadsutskottet 18- och socialförsäkringsutskottet 18-.
  • Utbildning

    Grundskola, Flahultsskolan, Jönköpings kommun, slutår 90. Gymnasieutbildning på folkhögskolenivå, Södra Vätterbygdens folkhögskola och Ädelfors folkhögskola, slutår 97. Enstaka kurser, Lunds universitet 98-02.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Jönköping 14-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 28 maj 2020 Frågestund
Debatt om förslag 2019/20:AU10 1 april 2020 Arbetsmiljö och arbetstid
Debatt om förslag 2019/20:AU9 1 april 2020 Integration
Interpellationsdebatt 2019/20:380 av Ciczie Weidby (V) 31 mars 2020 Otrygga anställningar

med anledning av prop. 2019/20:150 Mer likabehandling och ett stärkt skydd vid utstationering

Motion 2019/20:3591 av Ali Esbati m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3591 av Ali Esbati m.fl. V med anledning av prop. 2019/20:150 Mer likabehandling och ett stärkt skydd vid utstationering 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ersättning för resa, kost och logi vad gäller resan från utsändningslandet


Utskottsberedning: 2019/20:AU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2019/20:3591 av Ali Esbati m.fl. (V) (docx, 72 kB) Motion 2019/20:3591 av Ali Esbati m.fl. (V) (pdf, 87 kB)

med anledning av prop. 2019/20:94 Höjt tak för uppskov med kapitalvinst vid avyttring av privatbostad

Motion 2019/20:3528 av Tony Haddou m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3528 av Tony Haddou m.fl. V med anledning av prop. 2019/20:94 Höjt tak för uppskov med kapitalvinst vid avyttring av privatbostad Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2019/20:94 Höjt tak för uppskov med kapitalvinst vid avyttring av privatbostad. Motivering


Utskottsberedning: 2019/20:SkU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:3528 av Tony Haddou m.fl. (V) (docx, 67 kB) Motion 2019/20:3528 av Tony Haddou m.fl. (V) (pdf, 75 kB)

Otrygga anställningar

Interpellation 2019/20:380 av Ciczie Weidby (V)

Interpellation 2019/20:380 Otrygga anställningar av Ciczie Weidby V till Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark S Sverige är det land i västvärlden där ojämlikheten ökat mest under de senaste decennierna. Växande klyftor har stora konsekvenser, för demokratin, för sammanhållningen i samhället och för den enskilda människans

Inlämnad: 2020-03-06 Svarsdatum: 2020-03-31 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S)

Interpellation 2019/20:380 av Ciczie Weidby (V) (pdf, 117 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Otrygga anställningar

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se