Ciczie Weidby (V)

Ciczie Weidby (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Jönköpings län, plats 326
Titel Handelsanställd.
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ciczie.weidby[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant arbetsmarknadsutskottet 18- och socialförsäkringsutskottet 18-.
  • Utbildning

    Grundskola, Flahultsskolan, Jönköpings kommun, slutår 90. Gymnasieutbildning på folkhögskolenivå, Södra Vätterbygdens folkhögskola och Ädelfors folkhögskola, slutår 97. Enstaka kurser, Lunds universitet 98-02.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Jönköping 14-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2020/21:207 Skattereduktion för investeringar i inventarier anskaffade år 2021

Motion 2020/21:4105 av Tony Haddou m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:4105 av Tony Haddou m.fl. V med anledning av prop. 2020/21:207 Skattereduktion för investeringar i inventarier anskaffade år 2021 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2020/21:207 Skattereduktion för investeringar i inventarier anskaffade år 2021. Motivering


Utskottsberedning: SkU

Motion 2020/21:4105 av Tony Haddou m.fl. (V) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:4105 av Tony Haddou m.fl. (V) (pdf, 75 kB)

med anledning av prop. 2020/21:200 Tillfällig skattereduktion för arbetsinkomster för att hantera ökade arbetskostnader till följd av pandemin

Motion 2020/21:4087 av Tony Haddou m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:4087 av Tony Haddou m.fl. V med anledning av prop. 2020/21:200 Tillfällig skattereduktion för arbetsinkomster för att hantera ökade arbetskostnader till följd av pandemin Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2020/21:200 Tillfällig skattereduktion för arbetsinkomster


Utskottsberedning: SkU

Motion 2020/21:4087 av Tony Haddou m.fl. (V) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:4087 av Tony Haddou m.fl. (V) (pdf, 78 kB)

med anledning av prop. 2020/21:193 Genomförande av visselblåsardirektivet

Motion 2020/21:4086 av Ali Esbati m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:4086 av Ali Esbati m.fl. V med anledning av prop. 2020/21:193 Genomförande av visselblåsardirektivet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör ge lämplig myndighet i uppdrag att, i samråd med partsorganisationerna på arbetsmarknaden,


Utskottsberedning: 2020/21:AU13

Motion 2020/21:4086 av Ali Esbati m.fl. (V) (docx, 77 kB) Motion 2020/21:4086 av Ali Esbati m.fl. (V) (pdf, 105 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se