Ciczie Weidby (V)

Ciczie Weidby (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Jönköpings län, plats 326
Titel Handelsanställd.
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ciczie.weidby[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant arbetsmarknadsutskottet 18- och socialförsäkringsutskottet 18-.
  • Utbildning

    Grundskola, Flahultsskolan, Jönköpings kommun, slutår 90. Gymnasieutbildning på folkhögskolenivå, Södra Vätterbygdens folkhögskola och Ädelfors folkhögskola, slutår 97. Enstaka kurser, Lunds universitet 98-02.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Jönköping 14-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Det svenska arbetsmiljöarbetet

Interpellation 2020/21:401 av Ciczie Weidby (V)

Interpellation 2020/21:401 Det svenska arbetsmiljöarbetet av Ciczie Weidby V till Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark S Tidningen Arbetet har i en serie artiklar granskat det svenska arbetsmiljöarbetet, med fokus på den pressade situationen för skyddsombud. Granskningen består av tre delar. Den första delen rör de lokala

Inlämnad: 2021-02-03 Svarsdatum: 2021-03-19 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S)

Interpellation 2020/21:401 av Ciczie Weidby (V) (pdf, 101 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Det svenska arbetsmiljöarbetet

Gigjobb

Interpellation 2020/21:355 av Ciczie Weidby (V)

Interpellation 2020/21:355 Gigjobb av Ciczie Weidby V till Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark S Under de senaste tio åren har en ny sektor vuxit fram på arbetsmarknaden: den så kallade gig- eller plattformsekonomin. Via digitala plattformar, som tillhandahålls av så kallade gigföretag, förmedlas diverse tjänster, såsom

Inlämnad: 2021-01-22 Svarsdatum: 2021-02-23 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S)

Interpellation 2020/21:355 av Ciczie Weidby (V) (pdf, 110 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Gigjobb

Otrygga anställningar

Interpellation 2019/20:380 av Ciczie Weidby (V)

Interpellation 2019/20:380 Otrygga anställningar av Ciczie Weidby V till Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark S Sverige är det land i västvärlden där ojämlikheten ökat mest under de senaste decennierna. Växande klyftor har stora konsekvenser, för demokratin, för sammanhållningen i samhället och för den enskilda människans

Inlämnad: 2020-03-06 Svarsdatum: 2020-03-31 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S)

Interpellation 2019/20:380 av Ciczie Weidby (V) (pdf, 117 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Otrygga anställningar

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se