Ciczie Weidby (V)

Ciczie Weidby (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Jönköpings län, plats 326
Titel Handelsanställd.
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ciczie.weidby[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2022-02-04 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-02-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant arbetsmarknadsutskottet 18- och socialförsäkringsutskottet 18-.
  • Utbildning

    Grundskola, Flahultsskolan, Jönköpings kommun, slutår 90. Gymnasieutbildning på folkhögskolenivå, Södra Vätterbygdens folkhögskola och Ädelfors folkhögskola, slutår 97. Enstaka kurser, Lunds universitet 98-02.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Jönköping 14-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:217 Stärkt kontroll och kvalitet i folkbokföringen

Motion 2021/22:4668 av Ulla Andersson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2021/22:4668 av Ulla Andersson m.fl. V med anledning av prop. 2021/22:217 Stärkt kontroll och kvalitet i folkbokföringen 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2021/22:217 i den del som avser förslag om utökade befogenheter för Skatteverket att göra kontrollbesök. Riksdagen


Utskottsberedning: 2021/22:SkU28
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 2 avslag, 1 bifall,

Motion 2021/22:4668 av Ulla Andersson m.fl. (V) (docx, 79 kB) Motion 2021/22:4668 av Ulla Andersson m.fl. (V) (pdf, 92 kB)

med anledning av prop. 2021/22:176 Flexibilitet, omställningsförmåga och trygghet på arbetsmarknaden

Motion 2021/22:4524 av Ciczie Weidby m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2021/22:4524 av Ciczie Weidby m.fl. V med anledning av prop. 2021/22:176 Flexibilitet, omställningsförmåga och trygghet på arbetsmarknaden 1  Innehållsförteckning 1Innehållsförteckning 2Förslag till riksdagsbeslut 3Propositionens huvudsakliga innehåll 4Inledning 5Vänsterpartiets ståndpunkt


Utskottsberedning: 2021/22:AU12
Riksdagsbeslut (17 yrkanden): 17 avslag

Motion 2021/22:4524 av Ciczie Weidby m.fl. (V) (docx, 93 kB) Motion 2021/22:4524 av Ciczie Weidby m.fl. (V) (pdf, 149 kB)

med anledning av prop. 2021/22:155 In- och utpasseringskontroller vid högskoleprovet

Motion 2021/22:4493 av Ilona Szatmari Waldau m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2021/22:4493 av Ilona Szatmari Waldau m.fl. V med anledning av prop. 2021/22:155 In- och utpasseringskontroller vid högskoleprovet 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2021/22:155 In- och utpasseringskontroller vid högskoleprovet. 2  Inledning Lika tillgång till


Utskottsberedning: 2021/22:UbU26
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:4493 av Ilona Szatmari Waldau m.fl. (V) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:4493 av Ilona Szatmari Waldau m.fl. (V) (pdf, 84 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.