Ciczie Weidby (V)

Ciczie Weidby (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Jönköpings län, plats 150
Titel Handelsanställd.
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ciczie.weidby[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2026-09-21
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2022-02-04 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-02-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant arbetsmarknadsutskottet 18- och socialförsäkringsutskottet 18-.
  • Utbildning

    Grundskola, Flahultsskolan, Jönköpings kommun, slutår 90. Gymnasieutbildning på folkhögskolenivå, Södra Vätterbygdens folkhögskola och Ädelfors folkhögskola, slutår 97. Enstaka kurser, Lunds universitet 98-02.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Jönköping 14-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2018/19:134 Förbättrat grundskydd för pensionärer

Motion 2018/19:3126 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3126 av Nooshi Dadgostar m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:134 Förbättrat grundskydd för pensionärer 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma med förslag om inkomstindexering av garantipensionen och tillkännager


Utskottsberedning: 2019/20:SfU7
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2018/19:3126 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:3126 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 96 kB)

med anledning av prop. 2018/19:132 Ett starkare skydd för välfärdssystemen

Motion 2018/19:3125 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3125 av Nooshi Dadgostar m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:132 Ett starkare skydd för välfärdssystemen 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör utreda möjligheten att avkriminalisera vissa bidragsbrott och i stället


Utskottsberedning: 2019/20:SfU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:3125 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 73 kB) Motion 2018/19:3125 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 100 kB)

med anledning av prop. 2018/19:133 En riktålder för höjda pensioner och följsamhet till ett längre liv

Motion 2018/19:3124 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3124 av Nooshi Dadgostar m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:133 En riktålder för höjda pensioner och följsamhet till ett längre liv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2018/19:133 En riktålder för höjda pensioner och följsamhet till ett längre liv. Inledning Regeringen


Utskottsberedning: 2019/20:SfU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:3124 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:3124 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.