Claes Stockhaus (V)

Claes Stockhaus (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västernorrlands län
Titel 1:e skötare
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2000/01:171 av Fransson, Sonja (s) 3 april 2001 funktionshindrade i öststatsländerna
Interpellationsdebatt 2000/01:272 av Karlsson, Ola (m) 3 april 2001 public service-företagens oberoende

kapitalbasen för Sjätte AP-fonden

Skriftlig fråga 2001/02:1262 av Stockhaus, Claes (v)

den 30 maj Fråga 2001/02:1262 av Claes Stockhaus v till finansminister Bosse Ringholm om kapitalbasen för Sjätte AP-fonden Sjätte AP-fonden är en riskkapitalfond inom buffertfondsystemet. Enligt uppdraget ska fonden erbjuda långsiktigt riskkapital till små och medelstora svenska tillväxtföretag. På detta sätt ska fonden

Inlämnad: 2002-05-30 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

Sjätte AP-fonden

Skriftlig fråga 2001/02:1261 av Stockhaus, Claes (v)

den 30 maj Fråga 2001/02:1261 av Claes Stockhaus v till finansminister Bosse Ringholm om Sjätte AP-fonden Sjätte AP-fonden bildades 1996. Fonden är en riskkapitalfond som erbjuder långsiktigt riskkapital till små och medelstora svenska tillväxtföretag. Sjätte AP-fonden ingår inte i den s.k. fempartiöverenskommelsen

Inlämnad: 2002-05-30 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

arbetsrätten och tillfälligt anställda

Skriftlig fråga 2001/02:851 av Stockhaus, Claes (v)

den 8 mars Fråga 2001/02:851 av Claes Stockhaus v till statsrådet Mona Sahlin om arbetsrätten och tillfälligt anställda Arbetslösheten fortsätter att minska enligt Arbetsmarknadsstyrelsen AMSI slutet av februari var 4,1 av arbetskraften öppet arbetslösa och därmed är nästan regeringens mål om att komma ned till 4 uppnått.

Inlämnad: 2002-03-08 Besvarare: statsrådet Mona Sahlin (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se