Claes Stockhaus (V)

Claes Stockhaus (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västernorrlands län
Titel 1:e skötare
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2000/01:171 av Fransson, Sonja (s) 3 april 2001 funktionshindrade i öststatsländerna
Interpellationsdebatt 2000/01:272 av Karlsson, Ola (m) 3 april 2001 public service-företagens oberoende

public service-företagens oberoende

Interpellation 2000/01:272 av Karlsson, Ola (m)

den 20 februari Interpellation 2000/01:272 av Ola Karlsson m till kulturminister Marita Ulvskog om public service företagens oberoende Vadå rättigheterAlla möjliga jobbEfter plugget och Storforum är några TV-program svensk public service givit oss den senaste tiden. De har något mer gemensamt, de är nämligen delvis

Inlämnad: 2001-02-20 Besvarare: kulturminister Marita Ulvskog (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: public service-företagens oberoende

funktionshindrade i öststatsländerna

Interpellation 2000/01:171 av Fransson, Sonja (s)

den 6 december Interpellation 2000/01:171 av Sonja Fransson s till socialminister Lars Engqvist om funktionshindrade i öststatsländerna I Ryssland och övriga Östeuropa omhändertar staten barn med funktionshinder. Även barn som är utvecklingsstörda omhändertas och skickas till institutioner där det stora flertalet därefter

Inlämnad: 2000-12-07 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: funktionshindrade i öststatsländerna

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se