Claes Stockhaus (V)

Claes Stockhaus (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västernorrlands län
Titel 1:e skötare
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2000/01:171 av Fransson, Sonja (s) 3 april 2001 funktionshindrade i öststatsländerna
Interpellationsdebatt 2000/01:272 av Karlsson, Ola (m) 3 april 2001 public service-företagens oberoende

Sjätte AP-fonden

Skriftlig fråga 2001/02:1261 av Stockhaus, Claes (v)

den 30 maj Fråga 2001/02:1261 av Claes Stockhaus v till finansminister Bosse Ringholm om Sjätte AP-fonden Sjätte AP-fonden bildades 1996. Fonden är en riskkapitalfond som erbjuder långsiktigt riskkapital till små och medelstora svenska tillväxtföretag. Sjätte AP-fonden ingår inte i den s.k. fempartiöverenskommelsen

Inlämnad: 2002-05-30 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

med anledning av skr. 2001/02:129 Integrationspolitik för 2000-talet

Motion 2001/02:Sf30 av Ulla Hoffmann m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2001/02:Sf30 av Ulla Hoffmann m.fl. v med anledning av skr. 2001/02:129 Integrationspolitik för 2000-talet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om upprättandet av en plan för integrering av människor från etniskt segregerade områden.


Utskottsberedning: 2001/02:BoU13 2001/02:SfU15
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): , ,

med anledning av prop. 2001/02:119 Vissa socialförsäkringsfrågor m.m.

Motion 2001/02:Sf25 av Claes Stockhaus m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2001/02:Sf25 av Claes Stockhaus m.fl. v med anledning av prop. 2001/02:119 Vissa socialförsäkringsfrågor m.m. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av en pappamånad när faderskap fastställs eller ändras sent i ett barns


Utskottsberedning: 2001/02:SfU17
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se