Claes Stockhaus (V)

Claes Stockhaus (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västernorrlands län
Titel 1:e skötare
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2000/01:171 av Fransson, Sonja (s) 3 april 2001 funktionshindrade i öststatsländerna
Interpellationsdebatt 2000/01:272 av Karlsson, Ola (m) 3 april 2001 public service-företagens oberoende

med anledning av prop. 1999/2000:82 Mervärdesskatt vid överlåtelse och nyttjande av fastigheter

Motion 1999/2000:Sk21 av Per Rosengren m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1999/2000:Sk21 av Rosengren, Per v med anledning av prop. 1999/2000:82 Mervärdesskatt vid överlåtelse och nyttjande av fastigheter I propositionen föreslås ändringar i regelsystemet för frivillig skattskyldighet vid uthyrning av verksamhetslokaler. Ändringarna syfter till att minska administrativa


Utskottsberedning: -1999/2000:SkU21
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1999/2000:61 Internationell rättslig hjälp i brottmål

Motion 1999/2000:Ju24 av Alice Åström m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1999/2000:Ju24 av Åström, Alice v med anledning av prop. 1999/2000:61 Internationell rättslig hjälp i brottmål 1 Inledning Vänsterpartiet delar den analys regeringen gör vad beträffar behovet av förenklade metoder för internationell rättslig hjälp i brottmål med anledning av den ökade gränsöverskridande


Utskottsberedning: ------1999/2000:JuU19
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1999/2000:64 Polissamarbete m.m. med anledning av Sveriges anslutning till Schengen

Motion 1999/2000:Ju18 av Alice Åström m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1999/2000:Ju18 av Åström, Alice v med anledning av prop. 1999/2000:64 Polissamarbete m.m. med anledning av Sveriges anslutning till Schengen 1 Inledning Vänsterpartiet sade nej till Sveriges anslutning till Schengenavtalet. Kritiken som då framfördes kvarstår fortfarande och har i många stycken


Utskottsberedning: -------1999/2000:JuU17
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): , , 7 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se