Claes Stockhaus (V)

Claes Stockhaus (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västernorrlands län
Titel 1:e skötare
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2000/01:171 av Fransson, Sonja (s) 3 april 2001 funktionshindrade i öststatsländerna
Interpellationsdebatt 2000/01:272 av Karlsson, Ola (m) 3 april 2001 public service-företagens oberoende

med anledning av prop. 2000/01:140 Reformerade regler för bostadstillägg till pensionärer m.fl.

Motion 2000/01:Sf37 av Claes Stockhaus m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2000/01:Sf37 av Stockhaus, Claes v med anledning av prop. 2000/01:140 Reformerade regler för bostadstillägg till pensionärer m.fl. Förslag till riksdagsbeslut 1. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om kvalifikationskrav för bostadstillägg till ålderspensionärer.


Utskottsberedning: -2001/02:SfU3
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 2000/01:97 Vissa ändringar i alkohollagen

Motion 2000/01:So60 av Ingrid Burman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2000/01:So60 av Burman, Ingrid v med anledning av prop. 2000/01:97 Vissa ändringar i alkohollagen Förslag till riksdagsbeslut 1. Riksdagen avslår regeringens förslag om detaljhandelsbolagets öppettider på lördagar. 2. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen


Utskottsberedning: ---2000/01:SoU19
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 2000/01:70 Automatisk balansering av ålderspensionssystemet

Motion 2000/01:Sf27 av Claes Stockhaus m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2000/01:Sf27 av Stockhaus, Claes v med anledning av prop. 2000/01:70 Automatisk balansering av ålderspensionssystemet Förslag till riksdagsbeslut 1. Riksdagen avslår regeringens förslag till lag om ändring i lagen 1998:674 om inkomstgrundad ålderspension. 2. Riksdagen begär att regeringen återkommer


Utskottsberedning: ---------2000/01:SfU13
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): , , 9 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se