Clara Aranda (SD)

Clara Aranda (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns södra, plats 187
Född år 1988
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post clara.aranda[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2022-01-19 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-01-19
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-04-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant utbildningsutskottet 18-, socialutskottet 18-, socialförsäkringsutskottet 18- och justitieutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Läraren Florian Aranda och läraren Gunilla Hellberg.
  • Utbildning

    Naturhumanistiska programmet, Folkuniversitetet 04-05. Elprogrammet, inriktning it, samhälle och media 05-08. Komvux 09-12. Statsvetenskap, Linköpings universitet 13-14.
  • Anställningar

    Assistent/vårdbiträde, Alta kommune, Norge 06-09. Sommarvikariat inom socialpsykiatrin, Norrköpings kommun 10. Politisk sekreterare, Norrköpings kommun 13-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Fastspänning som tvångsåtgärd inom psykiatrin

Interpellation 2020/21:383 av Clara Aranda (SD)

Interpellation 2020/21:383 Fastspänning som tvångsåtgärd inom psykiatrin av Clara Aranda SD till Socialminister Lena Hallengren S Fastspänning, även kallat bältesläggning eller bältning, är en akut tvångsåtgärd som används inom psykiatrin och innebär att patienten blir fastspänd genom tvång. Åtgärden kombineras ofta med

Inlämnad: 2021-01-28 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2020/21:383 av Clara Aranda (SD) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Fastspänning som tvångsåtgärd inom psykiatrin

Covid-19-pandemins effekter på befolkningens psykiska hälsa

Interpellation 2020/21:224 av Clara Aranda (SD)

Interpellation 2020/21:224 Covid-19-pandemins effekter på befolkningens psykiska hälsa av Clara Aranda SD till Socialminister Lena Hallengren S Redan innan covid-19-pandemins utbrott kunde den ökande psykiska ohälsan i samhället klassas som en av vår tids största folkhälsoutmaningar. I och med pandemin har samhället förändrats

Inlämnad: 2020-12-07 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2020/21:224 av Clara Aranda (SD) (pdf, 113 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Covid-19-pandemins effekter på befolkningens psykiska hälsa

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.