Clara Aranda (SD)

Clara Aranda (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns södra, plats 187
Född år 1988
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post clara.aranda[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2022-01-19 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-01-19
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-04-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant utbildningsutskottet 18-, socialutskottet 18-, socialförsäkringsutskottet 18- och justitieutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Läraren Florian Aranda och läraren Gunilla Hellberg.
  • Utbildning

    Naturhumanistiska programmet, Folkuniversitetet 04-05. Elprogrammet, inriktning it, samhälle och media 05-08. Komvux 09-12. Statsvetenskap, Linköpings universitet 13-14.
  • Anställningar

    Assistent/vårdbiträde, Alta kommune, Norge 06-09. Sommarvikariat inom socialpsykiatrin, Norrköpings kommun 10. Politisk sekreterare, Norrköpings kommun 13-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Barnrättsperspektiv inom psykiatrin

Skriftlig fråga 2019/20:2074 av Clara Aranda (SD)

Fråga 2019/20:2074 Barnrättsperspektiv inom psykiatrin av Clara Aranda SD till Socialminister Lena Hallengren S Barns rätt till självbestämmande och integritet måste stärkas inom psykiatrin. Det är viktigt att barn känner sig trygga i att söka vård för sin psykiska ohälsa och att det finns möjlighet att göra det helt

Inlämnad: 2020-08-28 Svarsdatum: 2020-09-11 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:2074 av Clara Aranda (SD) (pdf, 85 kB)

Effekterna av höjd skatt på plastbärkassar

Skriftlig fråga 2019/20:2033 av Clara Aranda (SD)

Fråga 2019/20:2033 Effekterna av höjd skatt på plastbärkassar av Clara Aranda SD till Finansminister Magdalena Andersson S Den nya skatten på plastbärkassar är fortsatt kritiserad. En rad experter har kallat skatten för ineffektiv, och många menar likaså att skatten kan ha negativa effekter på miljön. Regeringen vill

Inlämnad: 2020-08-24 Svarsdatum: 2020-09-08 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:2033 av Clara Aranda (SD) (pdf, 89 kB)

Haverikommission vid suicid

Skriftlig fråga 2019/20:2027 av Clara Aranda (SD)

Fråga 2019/20:2027 Haverikommission vid suicid av Clara Aranda SD till Socialminister Lena Hallengren S I Storbritannien har man ett arbetssätt som går ut på att en haverikommission tillsätts vid suicid. Det innebär att sjukvård, socialtjänst, skola, polis och civilsamhället gemensamt tillsätter en utredning för att komma

Inlämnad: 2020-08-24 Svarsdatum: 2020-09-08 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:2027 av Clara Aranda (SD) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.