Clara Aranda (SD)

Clara Aranda (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns södra, plats 187
Född år 1988
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post clara.aranda[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2022-01-19 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-01-19
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-04-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant utbildningsutskottet 18-, socialutskottet 18-, socialförsäkringsutskottet 18- och justitieutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Läraren Florian Aranda och läraren Gunilla Hellberg.
  • Utbildning

    Naturhumanistiska programmet, Folkuniversitetet 04-05. Elprogrammet, inriktning it, samhälle och media 05-08. Komvux 09-12. Statsvetenskap, Linköpings universitet 13-14.
  • Anställningar

    Assistent/vårdbiträde, Alta kommune, Norge 06-09. Sommarvikariat inom socialpsykiatrin, Norrköpings kommun 10. Politisk sekreterare, Norrköpings kommun 13-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2018/19:SoU11 2 maj 2019 Folkhälsofrågor
Debatt om förslag 2018/19:SoU15 25 april 2019 Frågor om psykisk ohälsa
Frågestund 7 mars 2019 Frågestund
Debatt om förslag 2018/19:SoU7 27 februari 2019 Apoteks- och läkemedelsfrågor

Dokument:

Vården av patienter med postcovid

Skriftlig fråga 2021/22:1718 av Clara Aranda (SD)

Fråga 2021/22:1718 Vården av patienter med postcovid av Clara Aranda SD till Socialminister Lena Hallengren S Myndigheten för vård- och omsorgsanalys har granskat vården av patienter med postcovid. Granskningen visade att varannan tillfrågad patient anser sig ha fått vänta orimligt länge på vård. Postcovidvården har enligt

Inlämnad: 2022-06-14 Svarsdatum: 2022-06-22 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1718 av Clara Aranda (SD) (pdf, 100 kB)

Åtgärder för att möjliggöra tidig upptäckt och behandling av äggstockscancer

Skriftlig fråga 2021/22:1576 av Clara Aranda (SD)

Fråga 2021/22:1576 Åtgärder för att möjliggöra tidig upptäckt och behandling av äggstockscancer av Clara Aranda SD till Socialminister Lena Hallengren S Varje år får omkring 700 kvinnor i Sverige diagnosen äggstockscancer och cirka 550 kvinnor dör årligen till följd av cancersjukdomen. Äggstockscancer är den dödligaste

Inlämnad: 2022-05-12 Svarsdatum: 2022-05-25 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1576 av Clara Aranda (SD) (pdf, 94 kB)

Förbättrad uppföljning av hjärtsjuka barn

Skriftlig fråga 2021/22:1573 av Clara Aranda (SD)

Fråga 2021/22:1573 Förbättrad uppföljning av hjärtsjuka barn av Clara Aranda SD till Socialminister Lena Hallengren S I dag lever omkring 32 000 barn och ungdomar, samt 50 000 vuxna, med ett medfött hjärtfel. Överlevnaden för barn med medfödd hjärtsjukdom har sedan 1980-talet ökat från cirka 85 procent till dagens 97

Inlämnad: 2022-05-12 Svarsdatum: 2022-05-25 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1573 av Clara Aranda (SD) (pdf, 90 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.