Crister Carlsson (M)

Crister Carlsson (M)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Dalarnas län, plats 46
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post crister.carlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare för Carl-Oskar Bohlin
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2022-10-18 – 2026-09-21
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2022-10-27 – 2026-09-21
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2022-11-29 – 2026-09-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 

Dokument:

Tillsyn inom servicenäringen

Motion 2022/23:1404 av Malin Höglund och Crister Carlsson (båda M)

Motion till riksdagen 2022/23:1404 av Malin Höglund och Crister Carlsson båda M Tillsyn inom servicenäringen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över en differentiering av tillsynskostnader för butiker så att inte servicenäringen på landsbygden och obemannade butiker

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:FiU26

Motion 2022/23:1404 av Malin Höglund och Crister Carlsson (båda M) (docx, 79 kB) Motion 2022/23:1404 av Malin Höglund och Crister Carlsson (båda M) (pdf, 73 kB)

Förändring av Lantmäteriets handläggningstider

Motion 2022/23:628 av Malin Höglund m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2022/23:628 av Malin Höglund m.fl. M Förändring av Lantmäteriets handläggningstider Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att förkorta de långa handläggningstiderna hos Lantmäteriet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Lantmäteriet ansvarar

Inlämnad: 2022-11-21 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:CU9

Motion 2022/23:628 av Malin Höglund m.fl. (M) (docx, 79 kB) Motion 2022/23:628 av Malin Höglund m.fl. (M) (pdf, 74 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.