Dag Larsson (S)

Dag Larsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 243
Titel Gymnasielärare.
Född år 1960
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post dag.larsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Vice ordförande
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-11-25 –
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Vice ordförande 2020-09-29 –
    • Ledamot 2020-01-28 – 2020-09-28
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2019-03-01 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot socialutskottet 18-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 18- och EU-nämnden 18-. Suppleant OSSE-delegationen 19-.
  • Föräldrar

    Ingenjören Bengt Andersson och betendevetaren Annmarie Larsson.
  • Utbildning

    Lärarhögskolan, Stockholm, slutår 93.
  • Anställningar

    Lärare, Långholmens folkhögskola, Stockholm 93. Biträdande finansborgarråd, Stockholm 94-97. Kommunsekreterare, Stockholms arbetarekommun 97-02 Landstingsråd, Stockholms län 02-18
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, storstadskommittén 97-98. Ledamot, Tandvårds- och läkemedelsförmånsnämnden 15-18 och Nämnden för högspecialiserad vård 18-.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande, SKL:s sjukvårdsdelegation 15-18. Olika kommunala uppdrag i Stockholms kommun och Stockholms läns landsting.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

En social bostadspolitik och ökat byggande av hyresrätter

Motion 2021/22:3715 av Mattias Vepsä m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3715 av Mattias Vepsä m.fl. S En social bostadspolitik och ökat byggande av hyresrätter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en social bostadspolitik, ökat byggande av hyresrätter och bostäder som normalinkomsttagare kan efterfråga samt om


Utskottsberedning: 2021/22:CU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:3715 av Mattias Vepsä m.fl. (S) (docx, 75 kB) Motion 2021/22:3715 av Mattias Vepsä m.fl. (S) (pdf, 93 kB)

En nollvision för mäns våld mot kvinnor

Motion 2021/22:1811 av Olle Thorell m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:1811 av Olle Thorell m.fl. S En nollvision för mäns våld mot kvinnor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att införa en nollvision för mäns våld mot kvinnor och tillkännager detta för regeringen. Motivering I en


Utskottsberedning: 2021/22:AU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:1811 av Olle Thorell m.fl. (S) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:1811 av Olle Thorell m.fl. (S) (pdf, 95 kB)

Moderniserat uniformsförbud

Motion 2021/22:727 av Dag Larsson (S)

Motion till riksdagen 2021/22:727 av Dag Larsson S Moderniserat uniformsförbud Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga ett införande av ett moderniserat uniformsförbud och tillkännager detta för regeringen. Motivering De senaste åren har extremistiska ofta våldsbejakande


Utskottsberedning: 2021/22:KU29

Motion 2021/22:727 av Dag Larsson (S) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:727 av Dag Larsson (S) (pdf, 69 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.