Dag Larsson (S)

Dag Larsson (S)

Avgången riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Gymnasielärare.
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2022-06-07

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-06-07
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-06-07
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-06-07
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-06-07
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-06-07
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-06-07
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-06-07
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-06-07
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-06-07
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-06-07
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-06-07
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-06-07
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-06-07
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-11-25 – 2022-06-07
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Vice ordförande 2020-09-29 – 2022-06-07
    • Ledamot 2020-01-28 – 2020-09-28
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2019-03-01 – 2022-06-07

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot socialutskottet 18-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 18- och EU-nämnden 18-. Suppleant OSSE-delegationen 19-.
  • Föräldrar

    Ingenjören Bengt Andersson och betendevetaren Annmarie Larsson.
  • Utbildning

    Lärarhögskolan, Stockholm, slutår 93.
  • Anställningar

    Lärare, Långholmens folkhögskola, Stockholm 93. Biträdande finansborgarråd, Stockholm 94-97. Kommunsekreterare, Stockholms arbetarekommun 97-02 Landstingsråd, Stockholms län 02-18
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, storstadskommittén 97-98. Ledamot, Tandvårds- och läkemedelsförmånsnämnden 15-18 och Nämnden för högspecialiserad vård 18-.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande, SKL:s sjukvårdsdelegation 15-18. Olika kommunala uppdrag i Stockholms kommun och Stockholms läns landsting.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Aggressiv skatteplanering

Interpellation 2018/19:302 av Tony Haddou (V)

Interpellation 2018/19:302 Aggressiv skatteplanering av Tony Haddou V till Finansminister Magdalena Andersson S I en internationell granskning i fjol som svenska TT och SVT deltog i, samordnad av den tyska ideella medieorganisationen Correctiv, avslöjades de s.k. cum-cum och cum-ex bedrägerierna som drabbat flera länder

Inlämnad: 2019-08-12 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2018/19:302 av Tony Haddou (V) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Aggressiv skatteplanering

Västsahara

Motion 2018/19:2025 av Sultan Kayhan m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2025 av Sultan Kayhan m.fl. S Västsahara Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Västsahara och tillkännager detta för regeringen. Motivering Under mer än 40 år har västsaharier fått vänta på att kunna bilda en egen stat och få den erkänd. De


Utskottsberedning: 2020/21:UU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2025 av Sultan Kayhan m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2025 av Sultan Kayhan m.fl. (S) (pdf, 78 kB)

Skattereform för ökad jämlikhet

Motion 2018/19:1980 av Lawen Redar m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1980 av Lawen Redar m.fl. S Skattereform för ökad jämlikhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att reformera inkomstskattelagen i syfte att öka jämlikheten och tillkännager detta för regeringen. Motivering Under


Utskottsberedning: 2018/19:SkU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:1980 av Lawen Redar m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1980 av Lawen Redar m.fl. (S) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.