Dag Larsson (S)

Dag Larsson (S)

Avgången riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Gymnasielärare.
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2022-06-07

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-06-07
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-06-07
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-06-07
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-06-07
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-06-07
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-06-07
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-06-07
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-06-07
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-06-07
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-06-07
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-06-07
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-06-07
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-06-07
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-11-25 – 2022-06-07
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Vice ordförande 2020-09-29 – 2022-06-07
    • Ledamot 2020-01-28 – 2020-09-28
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2019-03-01 – 2022-06-07

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot socialutskottet 18-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 18- och EU-nämnden 18-. Suppleant OSSE-delegationen 19-.
  • Föräldrar

    Ingenjören Bengt Andersson och betendevetaren Annmarie Larsson.
  • Utbildning

    Lärarhögskolan, Stockholm, slutår 93.
  • Anställningar

    Lärare, Långholmens folkhögskola, Stockholm 93. Biträdande finansborgarråd, Stockholm 94-97. Kommunsekreterare, Stockholms arbetarekommun 97-02 Landstingsråd, Stockholms län 02-18
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, storstadskommittén 97-98. Ledamot, Tandvårds- och läkemedelsförmånsnämnden 15-18 och Nämnden för högspecialiserad vård 18-.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande, SKL:s sjukvårdsdelegation 15-18. Olika kommunala uppdrag i Stockholms kommun och Stockholms läns landsting.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Kurder och Kurdistan

Motion 2020/21:2068 av Dag Larsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2068 av Dag Larsson m.fl. S Kurder och Kurdistan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om kurder och Kurdistan och tillkännager detta för regeringen. Motivering Kurder utgör idag Mellanösterns fjärde största folkgrupp. Av olika anledningar råder


Utskottsberedning: 2021/22:UU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:2068 av Dag Larsson m.fl. (S) (docx, 82 kB) Motion 2020/21:2068 av Dag Larsson m.fl. (S) (pdf, 141 kB)

En starkare arbetsmarknad i Stockholm

Motion 2020/21:2477 av Dag Larsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2477 av Dag Larsson m.fl. S En starkare arbetsmarknad i Stockholm Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta hur Stockholmsregionen som tillväxtmotor kan stärkas och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: 2020/21:CU9 2020/21:NU14 2020/21:NU17 2020/21:NU20 2020/21:SfU18 2020/21:UbU16
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2020/21:2477 av Dag Larsson m.fl. (S) (docx, 77 kB) Motion 2020/21:2477 av Dag Larsson m.fl. (S) (pdf, 106 kB)

Vildförtöjda båtar

Motion 2020/21:2530 av Dag Larsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2530 av Dag Larsson m.fl. S Vildförtöjda båtar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga åtgärder i syfte att hantera problemet med vildförtöjda båtar och tillkännager detta för regeringen. Motivering Svenskarna är ett båtägande och


Utskottsberedning: 2020/21:MJU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:2530 av Dag Larsson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:2530 av Dag Larsson m.fl. (S) (pdf, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.