Dan Hovskär (KD)

Dan Hovskär (KD)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns östra, plats 102
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post dan.hovskar[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare för Ebba Busch
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2022-10-18 – 2026-09-21
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2022-11-09 – 2026-09-21
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2022-11-09 – 2026-09-21
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2022-11-09 – 2026-09-21
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2022-11-09 – 2026-09-21
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2022-11-09 – 2026-09-21
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2022-11-09 – 2026-09-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Demokrati och mänskliga rättigheter
Allmänpolitisk debatt 20 oktober 2022 Demokrati och mänskliga rättigheter

Dokument:

Erkännande av Jerusalem som Israels huvudstad

Motion 2022/23:1586 av Magnus Oscarsson och Dan Hovskär (båda KD)

Motion till riksdagen 2022/23:1586 av Magnus Oscarsson och Dan Hovskär båda KD Erkännande av Jerusalem som Israels huvudstad Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige ska erkänna Jerusalem som Israels huvudstad, och detta tillkännager riksdagen för regeringen. Riksdagen

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 2
Utskottsberedning: KU UU

Motion 2022/23:1586 av Magnus Oscarsson och Dan Hovskär (båda KD) (docx, 74 kB) Motion 2022/23:1586 av Magnus Oscarsson och Dan Hovskär (båda KD) (pdf, 78 kB)

Ökad självförsörjningsgrad av livsmedel

Motion 2022/23:1572 av Dan Hovskär (KD)

Motion till riksdagen 2022/23:1572 av Dan Hovskär KD Ökad självförsörjningsgrad av livsmedel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att öka självförsörjningsgraden av livsmedel i Sverige och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige är idag alltför beroende

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:MJU

Motion 2022/23:1572 av Dan Hovskär (KD) (docx, 74 kB) Motion 2022/23:1572 av Dan Hovskär (KD) (pdf, 70 kB)

Beredskapslager för livsmedel

Motion 2022/23:1571 av Dan Hovskär (KD)

Motion till riksdagen 2022/23:1571 av Dan Hovskär KD Beredskapslager för livsmedel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om beredskapslager för livsmedel och tillkännager detta för regeringen. Motivering Med det nu rådande oron som finns i vårt när område, behöver vi tillse

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:MJU

Motion 2022/23:1571 av Dan Hovskär (KD) (docx, 74 kB) Motion 2022/23:1571 av Dan Hovskär (KD) (pdf, 71 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.