Daniel Andersson (S)

Daniel Andersson (S)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Örebro län, plats 164
Titel Företagare.
Född år 1986
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post daniel.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare för Matilda Ernkrans
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2019-01-21 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2019-02-15 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2019-02-13 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-03-13 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 19- (statsrådsersättare 190121-). Ledamot konstitutionsutskottet 19-. Suppleant näringsutskottet 19- och EU-nämnden 19-.
  • Utbildning

    Allmän linje, Fellingsbro folkhögskola.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Lindesberg 14-. Ledamot, kommunstyrelsen 14-18. Ledamot, socialnämnden 14-18. Ersättare, tillväxtutskottet 14-18. Ersättare, utskottet för stöd och strategi 14-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Frövi socialdemokratiska förening 13-15. Vice ordförande, Lindesbergs arbetarekommun 15-16. Ordförande, Lindesbergs arbetarekommun 16-. Ersättare, Kooperativa hyresgästföreningen Tallen 15-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2019/20:KU5 22 januari 2020 Uppföljning av riksdagens tillämpning av subsidiaritetsprincipen
Debatt om förslag 2018/19:KU20 17 juni 2019 Granskningsbetänkande

En skola för alla

Motion 2020/21:2132 av Daniel Andersson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2132 av Daniel Andersson m.fl. S En skola för alla Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att öka hbtq-plus-kompetensen i skolan och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att


Utskottsberedning: UbU

Motion 2020/21:2132 av Daniel Andersson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:2132 av Daniel Andersson m.fl. (S) (pdf, 78 kB)

Lex Sarah inom skolan

Motion 2020/21:2131 av Daniel Andersson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2131 av Daniel Andersson m.fl. S Lex Sarah inom skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att införa lex Sarah inom skolan och om att tillsätta en utredning för att komma till rätta med missförhållanden som kränkande behandling,


Utskottsberedning: UbU

Motion 2020/21:2131 av Daniel Andersson m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:2131 av Daniel Andersson m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Internationell solidaritet - en stark röst för hbtq-plus-personers rättigheter

Motion 2020/21:2133 av Daniel Andersson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2133 av Daniel Andersson m.fl. S Internationell solidaritet en stark röst för hbtq-plus-personers rättigheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige ska vara en stark röst för och försvara hbtq-plus-rättigheter i samtliga FN-organ


Utskottsberedning: AU CU UU 2020/21:UU2

Motion 2020/21:2133 av Daniel Andersson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:2133 av Daniel Andersson m.fl. (S) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se