Daniel Andersson (S)

Daniel Andersson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Örebro län, plats 343
Titel Företagare.
Född år 1986
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post daniel.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2019-01-21 – 2021-09-02
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-09-03 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2019-02-15 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2019-02-13 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-03-13 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 19- (statsrådsersättare 190121-). Ledamot konstitutionsutskottet 19-. Suppleant näringsutskottet 19- och EU-nämnden 19-.
  • Utbildning

    Allmän linje, Fellingsbro folkhögskola.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Lindesberg 14-. Ledamot, kommunstyrelsen 14-18. Ledamot, socialnämnden 14-18. Ersättare, tillväxtutskottet 14-18. Ersättare, utskottet för stöd och strategi 14-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Frövi socialdemokratiska förening 13-15. Vice ordförande, Lindesbergs arbetarekommun 15-16. Ordförande, Lindesbergs arbetarekommun 16-. Ersättare, Kooperativa hyresgästföreningen Tallen 15-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2021/22:KU26 23 februari 2022 Valfrågor
Debatt om förslag 2021/22:KU6 15 december 2021 Förstärkt skydd för väljare vid röstmottagning

Dokument:

En skola för alla är en skola med hbtq-plus-kompetens

Motion 2019/20:3288 av Teres Lindberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3288 av Teres Lindberg m.fl. S En skola för alla är en skola med hbtq-plus-kompetens Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att öka hbtq-plus-kompetensen i skolan och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: 2019/20:UbU12
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2019/20:3288 av Teres Lindberg m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:3288 av Teres Lindberg m.fl. (S) (pdf, 84 kB)

Lex Sarah inom skolan

Motion 2019/20:3272 av Teres Lindberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3272 av Teres Lindberg m.fl. S Lex Sarah inom skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om överväganden kring lex Sarah inom skolan för att komma till rätta med missförhållanden som kränkande behandling, trakasserier och diskriminering och


Utskottsberedning: 2019/20:UbU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:3272 av Teres Lindberg m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:3272 av Teres Lindberg m.fl. (S) (pdf, 81 kB)

Internationell solidaritet - hbtq plus i hela världen

Motion 2019/20:3302 av Teres Lindberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3302 av Teres Lindberg m.fl. S Internationell solidaritet hbtq plus i hela världen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige ska vara en stark röst för och försvara hbtq-plus-rättigheter i samtliga FN-organ och andra mellanstatliga


Utskottsberedning: 2019/20:AU7 2019/20:CU17 2019/20:SfU20 2019/20:UU15 2019/20:UU2 2020/21:KU23
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Motion 2019/20:3302 av Teres Lindberg m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3302 av Teres Lindberg m.fl. (S) (pdf, 95 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.