Daniel Andersson (S)

Daniel Andersson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Örebro län, plats 343
Titel Företagare.
Född år 1986
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post daniel.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2019-01-21 – 2021-09-02
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-09-03 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2019-02-15 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2019-02-13 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-03-13 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 19- (statsrådsersättare 190121-). Ledamot konstitutionsutskottet 19-. Suppleant näringsutskottet 19- och EU-nämnden 19-.
  • Utbildning

    Allmän linje, Fellingsbro folkhögskola.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Lindesberg 14-. Ledamot, kommunstyrelsen 14-18. Ledamot, socialnämnden 14-18. Ersättare, tillväxtutskottet 14-18. Ersättare, utskottet för stöd och strategi 14-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Frövi socialdemokratiska förening 13-15. Vice ordförande, Lindesbergs arbetarekommun 15-16. Ordförande, Lindesbergs arbetarekommun 16-. Ersättare, Kooperativa hyresgästföreningen Tallen 15-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Yngre universitets läkarutbildning

Motion 2021/22:3733 av Denis Begic m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3733 av Denis Begic m.fl. S Yngre universitets läkarutbildning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om yngre universitets läkarutbildning och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sedan 2011 har Örebro universitet rätt att utfärda läkarlegitimation


Utskottsberedning: UbU

Motion 2021/22:3733 av Denis Begic m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2021/22:3733 av Denis Begic m.fl. (S) (pdf, 72 kB)

Samordning av landsbygdens kollektivtrafik

Motion 2021/22:3856 av Johan Andersson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3856 av Johan Andersson m.fl. S Samordning av landsbygdens kollektivtrafik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att samordna landsbygdens kollektivtrafik och tillkännager detta för regeringen. Motivering För att nå ett långsiktigt hållbart


Utskottsberedning: TU

Motion 2021/22:3856 av Johan Andersson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:3856 av Johan Andersson m.fl. (S) (pdf, 79 kB)

TBE-vaccin

Motion 2021/22:3852 av Sanne Lennström m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3852 av Sanne Lennström m.fl. S TBE-vaccin Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska överväga att se över möjligheterna att införa avgiftsfri TBE-vaccination för barn mellan 3 och 18 år och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: SoU

Motion 2021/22:3852 av Sanne Lennström m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:3852 av Sanne Lennström m.fl. (S) (pdf, 81 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se