Daniel Andersson (S)

Daniel Andersson (S)

Tillgänglig ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Örebro län
Titel Företagare.
Född år 1986

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2022-10-18

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2022-09-26 – 2022-10-18
    • Statsrådsersättare 2019-01-21 – 2021-09-02
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-09-03 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2019-02-15 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2019-02-13 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2022-10-04 – 2022-10-18
    • Suppleant 2019-03-13 – 2022-09-26

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 19- (statsrådsersättare 190121-). Ledamot konstitutionsutskottet 19-. Suppleant näringsutskottet 19- och EU-nämnden 19-.
  • Utbildning

    Allmän linje, Fellingsbro folkhögskola.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Lindesberg 14-. Ledamot, kommunstyrelsen 14-18. Ledamot, socialnämnden 14-18. Ersättare, tillväxtutskottet 14-18. Ersättare, utskottet för stöd och strategi 14-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Frövi socialdemokratiska förening 13-15. Vice ordförande, Lindesbergs arbetarekommun 15-16. Ordförande, Lindesbergs arbetarekommun 16-. Ersättare, Kooperativa hyresgästföreningen Tallen 15-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Debatt om förslag: Behandlingen av riksdagens skrivelser
Debatt om förslag 2021/22:KU21 14 juni 2022 Behandlingen av riksdagens skrivelser
Stillbild från Debatt om förslag: Granskningsbetänkande
Debatt om förslag 2021/22:KU20 14 juni 2022 Granskningsbetänkande
Stillbild från Debatt om förslag: Valfrågor
Debatt om förslag 2021/22:KU26 23 februari 2022 Valfrågor

Dokument:

Oslo–Stockholm 2.55

Motion 2020/21:2514 av Helena Vilhelmsson m.fl. (C, KD, M, L, S)

Motion till riksdagen 2020/21:2514 av Helena Vilhelmsson m.fl. C, KD, M, L, S OsloStockholm 2.55 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda brukarfinansiering på sträckan OsloStockholm, samt att inleda dialog med Norges regering i ärendet och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2020/21:TU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:2514 av Helena Vilhelmsson m.fl. (C, KD, M, L, S) (docx, 72 kB) Motion 2020/21:2514 av Helena Vilhelmsson m.fl. (C, KD, M, L, S) (pdf, 81 kB)

Standardiserade tobaksförpackningar

Motion 2020/21:2136 av Daniel Andersson (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2136 av Daniel Andersson S Standardiserade tobaksförpackningar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om standardiserade tobaksförpackningar och tillkännager detta för regeringen. Motivering Rökning kostar samhället över 31 miljarder kronor varje


Utskottsberedning: 2020/21:SoU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:2136 av Daniel Andersson (S) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:2136 av Daniel Andersson (S) (pdf, 69 kB)

Översyn av användande av substansnamn på läkemedel

Motion 2020/21:2129 av Daniel Andersson (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2129 av Daniel Andersson S Översyn av användande av substansnamn på läkemedel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en översyn av användandet av det generiska namnet på läkemedel i recept och tillkännager detta för regeringen. Motivering Vid


Utskottsberedning: 2020/21:SoU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:2129 av Daniel Andersson (S) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:2129 av Daniel Andersson (S) (pdf, 70 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.