Daniel Bäckström (C)

Daniel Bäckström (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Värmlands län, plats 46
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post daniel.backstrom[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2014-04-01 – 2014-06-18
    • Ersättare 2013-04-22 – 2013-05-31
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Extra suppleant 2014-04-09 – 2014-06-18
    • Extra suppleant 2013-04-24 – 2013-05-31
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Extra suppleant 2013-04-24 – 2013-05-31
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-01-29 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Deputerad 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Deputerad 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05
    • Deputerad 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Suppleant 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Deputerad 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputerad 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Suppleant 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputerad 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Suppleant 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Suppleant 2014-11-20 – 2014-12-17
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2016-09-29 – 2021-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 13- (ersättare 130422-130531 och 140401-140618). Ledamot försvarsutskottet 14- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 15, 17, 18 och 19. Suppleant sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14, 15, 16, 18 och trafikutskottet 14-. Extra suppleant skatteutskottet 13 och näringsutskottet 13 och 14. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2020/21:30 Totalförsvaret 2021-2025

Motion 2020/21:3749 av Kerstin Lundgren m.fl. (C, L)

Motion till riksdagen 2020/21:3749 av Kerstin Lundgren m.fl. C, L med anledning av prop. 2020/21:30 Totalförsvaret 20212025 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige ska söka medlemskap i Nato och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det


Utskottsberedning: 2020/21:UFöU4

Motion 2020/21:3749 av Kerstin Lundgren m.fl. (C, L) (docx, 72 kB) Motion 2020/21:3749 av Kerstin Lundgren m.fl. (C, L) (pdf, 88 kB)

En fokuserad utvecklingsagenda

Motion 2020/21:2946 av Kerstin Lundgren m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2020/21:2946 av Kerstin Lundgren m.fl. C En fokuserad utvecklingsagenda Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att biståndsramverket behöver uppdateras så det tydligare överensstämmer med de svenska mervärden Sverige kan bidra med i Agenda 2030 och


Utskottsberedning: 2020/21:NU13 2020/21:UU2

Motion 2020/21:2946 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (docx, 76 kB) Motion 2020/21:2946 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (pdf, 131 kB)

Nordiskt samarbete

Motion 2020/21:2943 av Magnus Ek m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2020/21:2943 av Magnus Ek m.fl. C Nordiskt samarbete Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om arbetet för att göra Norden till den mest integrerade och klimatsmarta regionen i världen och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: NU UU 2020/21:SoU14 2020/21:SoU16 2020/21:TU

Motion 2020/21:2943 av Magnus Ek m.fl. (C) (docx, 74 kB) Motion 2020/21:2943 av Magnus Ek m.fl. (C) (pdf, 98 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se