Daniel Bäckström (C)

Daniel Bäckström (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Värmlands län, plats 46
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post daniel.backstrom[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2014-04-01 – 2014-06-18
    • Ersättare 2013-04-22 – 2013-05-31
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Extra suppleant 2014-04-09 – 2014-06-18
    • Extra suppleant 2013-04-24 – 2013-05-31
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Extra suppleant 2013-04-24 – 2013-05-31
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-01-29 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2021-11-11 – 2021-12-15
    • Suppleant 2021-03-18 – 2021-04-21
    • Suppleant 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Deputerad 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Deputerad 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05
    • Deputerad 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Suppleant 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Deputerad 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputerad 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Suppleant 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputerad 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Suppleant 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Suppleant 2014-11-20 – 2014-12-17
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2016-09-29 – 2022-10-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 13- (ersättare 130422-130531 och 140401-140618). Ledamot försvarsutskottet 14- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 15, 17, 18 och 19. Suppleant sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14, 15, 16, 18 och trafikutskottet 14-. Extra suppleant skatteutskottet 13 och näringsutskottet 13 och 14. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:219 Ordning och reda på avfallet

Motion 2021/22:4675 av Magnus Ek m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:4675 av Magnus Ek m.fl. C med anledning av prop. 2021/22:219 Ordning och reda på avfallet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till ändring i 15 kap. 15, 21 och 22 miljöbalken 1998:808Riksdagen avslår regeringens förslag till 15 kap. 16 b miljöbalken 1998:808Riksdagen


Utskottsberedning: 2021/22:MJU26
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 7 avslag, 1 bifall,

Motion 2021/22:4675 av Magnus Ek m.fl. (C) (docx, 76 kB) Motion 2021/22:4675 av Magnus Ek m.fl. (C) (pdf, 90 kB)

med anledning av prop. 2021/22:210 Tidigt kommunalt ställningstagande till vindkraft

Motion 2021/22:4657 av Rickard Nordin m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:4657 av Rickard Nordin m.fl. C med anledning av prop. 2021/22:210 Tidigt kommunalt ställningstagande till vindkraft Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att avslå propositionen och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom

Inlämnad: 2022-04-20 Förslag: 2
Utskottsberedning: 2021/22:MJU28
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 1 avslag, 1 bifall,

Motion 2021/22:4657 av Rickard Nordin m.fl. (C) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:4657 av Rickard Nordin m.fl. (C) (pdf, 82 kB)

Kostnadsutvecklingen inom lantbruket

Interpellation 2021/22:291 av Daniel Bäckström (C)

Interpellation 2021/22:291 Kostnadsutvecklingen inom lantbruket av Daniel Bäckström C till Statsrådet Anna-Caren Sätherberg S Före jul ställde undertecknad en skriftlig fråga till landsbygdsministern om regeringen kommer att vidta några åtgärder med anledning av de stigande kostnaderna för lantbrukets insatsvaror, som

Inlämnad: 2022-01-19 Besvarare: Statsrådet Anna-Caren Sätherberg (S)

Interpellation 2021/22:291 av Daniel Bäckström (C) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kostnadsutvecklingen inom lantbruket

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.