Daniel Helldén (MP)

Daniel Helldén (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 244
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post daniel.hellden[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2022-10-12 – 2026-09-21
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2022-11-17 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Interpellationsdebatt: Framtiden för Bromma flygplats
Interpellationsdebatt 2022/23:50 av Kadir Kasirga (S) 6 december 2022 Framtiden för Bromma flygplats
Stillbild från Interpellationsdebatt: Sveriges klimatmål för transportsektorn
Interpellationsdebatt 2022/23:4 av Ulrika Heie (C) 11 november 2022 Sveriges klimatmål för transportsektorn
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Infrastruktur
Allmänpolitisk debatt 19 oktober 2022 Infrastruktur

Dokument:

med anledning av prop. 2022/23:17 Tillfälligt sänkt skatt på drivmedel och sänkt skatt på bränslen i viss värmeproduktion

Motion 2022/23:2295 av Janine Alm Ericson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2022/23:2295 av Janine Alm Ericson m.fl. MP med anledning av prop. 2022/23:17 Tillfälligt sänkt skatt på drivmedel och sänkt skatt på bränslen i viss värmeproduktion Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår den tillfälliga skattesänkning på drivmedel och den sänkta skatt på bränslen i viss

Inlämnad: 2022-11-30 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:FiU1

Motion 2022/23:2295 av Janine Alm Ericson m.fl. (MP) (docx, 73 kB) Motion 2022/23:2295 av Janine Alm Ericson m.fl. (MP) (pdf, 83 kB)

med anledning av prop. 2022/23:18 Bibehållet reseavdrag med vissa förstärkningar för arbetsresor, tjänsteresor och hemresor

Motion 2022/23:2294 av Daniel Helldén m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2022/23:2294 av Daniel Helldén m.fl. MP med anledning av prop. 2022/23:18 Bibehållet reseavdrag med vissa förstärkningar för arbetsresor, tjänsteresor och hemresor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår förslaget i proposition 2022/23:18 om att avskaffa det avståndsbaserade reseavdrag för

Inlämnad: 2022-11-30 Förslag: 2
Utskottsberedning: 2022/23:FiU1

Motion 2022/23:2294 av Daniel Helldén m.fl. (MP) (docx, 74 kB) Motion 2022/23:2294 av Daniel Helldén m.fl. (MP) (pdf, 88 kB)

Jämställdhetspolitik

Motion 2022/23:2277 av Märta Stenevi m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2022/23:2277 av Märta Stenevi m.fl. MP Jämställdhetspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av ett intersektionellt perspektiv i arbetet med jämställdhetsmålen och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 126
Utskottsberedning: KrU KU NU SfU SkU UbU UU 2022/23:AU1 2022/23:AU5 2022/23:AU6 2022/23:AU7 2022/23:AU8 2022/23:CU11 2022/23:CU6 2022/23:JuU11 2022/23:JuU12 2022/23:JuU14 2022/23:SoU1

Motion 2022/23:2277 av Märta Stenevi m.fl. (MP) (docx, 125 kB) Motion 2022/23:2277 av Märta Stenevi m.fl. (MP) (pdf, 244 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.