Daniel Persson (SD)

Daniel Persson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Gävleborgs län, plats 136
Född år 1982
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post daniel.persson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Debatt om förslag: Förvalsalternativet inom premiepensionen
Debatt om förslag 2022/23:SfU5 23 november 2022 Förvalsalternativet inom premiepensionen

Dokument:

Rätten till kejsarsnitt samt en utvecklad förlossnings- och mödravård

Motion 2022/23:2148 av Markus Wiechel m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2022/23:2148 av Markus Wiechel m.fl. SD Rätten till kejsarsnitt samt en utvecklad förlossnings- och mödravård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över rätten att välja kejsarsnitt och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 13
Utskottsberedning: SoU

Motion 2022/23:2148 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (docx, 87 kB) Motion 2022/23:2148 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (pdf, 122 kB)

Fyrfilig E4 genom Gävleborg

Motion 2022/23:2111 av Daniel Persson (SD)

Motion till riksdagen 2022/23:2111 av Daniel Persson SD Fyrfilig E4 genom Gävleborg Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen, att skyndsamt anlägga en fyrfilig E4 genom hela Gävleborg, och tillkännager detta för regeringen. Motivering E4 som går genom Gävleborg är en viktig

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:TU4

Motion 2022/23:2111 av Daniel Persson (SD) (docx, 79 kB) Motion 2022/23:2111 av Daniel Persson (SD) (pdf, 67 kB)

Stärkt ekonomi för personer med intellektuell funktionsnedsättning

Motion 2022/23:2045 av Daniel Persson (SD)

Motion till riksdagen 2022/23:2045 av Daniel Persson SD Stärkt ekonomi för personer med intellektuell funktionsnedsättning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda och ta fram förslag för att stärka ekonomin för personer med en intellektuell funktionsnedsättning

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: SoU

Motion 2022/23:2045 av Daniel Persson (SD) (docx, 80 kB) Motion 2022/23:2045 av Daniel Persson (SD) (pdf, 67 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.