Daniel Riazat (V)

Daniel Riazat (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Dalarnas län, plats 273
Född år 1991
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post daniel.riazat[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-03-23 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-16 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2022-10-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig , Falun 10-14, 14, 18 och 19 (vald men uppsagd plats). Ordförande, skolnämnden, Falun 11-13. Landstingsfullmäktig, Dalarna 10 (vald men uppsagd plats).
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Dalarna Mot Rasism 10-15 och ledamot 15-. Ledamot, Svenska stödkommittén för mänskliga rättigheter i Turkiet 15-.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot utbildningsutskottet 14-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14-18, trafikutskottet 18 och EU-nämnden 18-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 18-.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Falun, slutår 10. Studier på samhällsvetarprogrammet, Högskolan Dalarna.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Klädkoder och sexuella trakasserier i skolor

Interpellation 2021/22:393 av Daniel Riazat (V)

Interpellation 2021/22:393 Klädkoder och sexuella trakasserier i skolor av Daniel Riazat V till Statsrådet Lina Axelsson Kihlblom S Dagens Nyheter, Aftonbladet och Sveriges Radio med flera har den senaste tiden rapporterat om utbredda problem med sexuella trakasserier i Internationella Engelska Skolans skolor, som satt

Inlämnad: 2022-03-01 Besvarare: Statsrådet Lina Axelsson Kihlblom (S)

Interpellation 2021/22:393 av Daniel Riazat (V) (pdf, 110 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Klädkoder och sexuella trakasserier i skolor

Höjningen av räntan på CSN-lån

Interpellation 2021/22:68 av Daniel Riazat (V)

Interpellation 2021/22:68 Höjningen av räntan på CSN-lån av Daniel Riazat V till Statsrådet Matilda Ernkrans S Under pandemin blev det tydligare än någonsin hur viktigt det är att alla får möjlighet och tillgång till utbildning samt att trösklarna in måste vara så låga som möjligt. Rekordmånga har sökt till högskolor,

Inlämnad: 2021-10-20 Besvarare: Statsrådet Matilda Ernkrans (S)

Interpellation 2021/22:68 av Daniel Riazat (V) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Höjningen av räntan på CSN-lån

Rasism och diskriminering inom offentlig verksamhet

Interpellation 2020/21:580 av Momodou Malcolm Jallow (V)

Interpellation 2020/21:580 Rasism och diskriminering inom offentlig verksamhet av Momodou Malcolm Jallow V till Statsrådet Märta Stenevi MP Black lives matter BLM har sedan starten 2013 vuxit till en global rörelse som synliggör och lyfter fram samtal om rasism mot svarta runt om i världen. Rörelsen intensifierades och

Inlämnad: 2021-03-17 Besvarare: Statsrådet Märta Stenevi (MP)

Interpellation 2020/21:580 av Momodou Malcolm Jallow (V) (pdf, 120 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Rasism och diskriminering inom offentlig verksamhet

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.