Daniel Riazat (V)

Daniel Riazat (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Dalarnas län, plats 273
Född år 1991
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post daniel.riazat[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-03-23 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-16 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2022-10-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig , Falun 10-14, 14, 18 och 19 (vald men uppsagd plats). Ordförande, skolnämnden, Falun 11-13. Landstingsfullmäktig, Dalarna 10 (vald men uppsagd plats).
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Dalarna Mot Rasism 10-15 och ledamot 15-. Ledamot, Svenska stödkommittén för mänskliga rättigheter i Turkiet 15-.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot utbildningsutskottet 14-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14-18, trafikutskottet 18 och EU-nämnden 18-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 18-.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Falun, slutår 10. Studier på samhällsvetarprogrammet, Högskolan Dalarna.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2019/20:164 Inriktningen för en nära och tillgänglig vård - en primärvårdsreform

Motion 2019/20:3633 av Karin Rågsjö m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3633 av Karin Rågsjö m.fl. V med anledning av prop. 2019/20:164 Inriktningen för en nära och tillgänglig vård en primärvårdsreform 1  Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 2 Förslag till riksdagsbeslut 3 Regeringens förslag 4 Vänsterpartiets övergripande kommentarer om inriktningen


Utskottsberedning: 2020/21:SoU2
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 7 avslag, 1 bifall,

Motion 2019/20:3633 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (docx, 84 kB) Motion 2019/20:3633 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (pdf, 127 kB)

Rasismen i USA

Interpellation 2019/20:412 av Håkan Svenneling (V)

Interpellation 2019/20:412 Rasismen i USA av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Ann Linde S Rasdiskrimineringen i USA har sin grund i sekel av förtryck, diskriminering och slaveri. Även om lagar har förändrats så är de rasistiska strukturerna fortfarande synliga i USA. Under den nuvarande presidenten Trump har rasmotsättningar

Inlämnad: 2020-06-04 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:412 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Rasismen i USA

med anledning av skr. 2019/20:162 Riksrevisionens rapport om undantag från skolplikten - regler, tillämpning och tillsyn

Motion 2019/20:3622 av Daniel Riazat m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3622 av Daniel Riazat m.fl. V med anledning av skr. 2019/20:162 Riksrevisionens rapport om undantag från skolplikten regler, tillämpning och tillsyn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör tillsätta en utredning av lagstiftningen


Utskottsberedning: 2020/21:UbU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2019/20:3622 av Daniel Riazat m.fl. (V) (docx, 67 kB) Motion 2019/20:3622 av Daniel Riazat m.fl. (V) (pdf, 75 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.