Daniel Vencu Velasquez Castro (S)

Daniel Vencu Velasquez Castro (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 315
Född år 1994
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post daniel.vencu.velasquez.castro[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Interpellationsdebatt: Skyddet för kulturutövare som är hbtq-plus
Interpellationsdebatt 2022/23:120 av Daniel Vencu Velasquez Castro (S) 17 januari 2023 Skyddet för kulturutövare som är hbtq-plus
Stillbild från Debatt om förslag: Utgiftsområde 24 Näringsliv
Debatt om förslag 2022/23:NU1 20 december 2022 Utgiftsområde 24 Näringsliv
Stillbild från Frågestund: Frågestund
Frågestund 8 december 2022 Frågestund

Dokument:

Förenkling och förbättring för småföretagare

Skriftlig fråga 2022/23:300 av Daniel Vencu Velasquez Castro (S)

Fråga 2022/23:300 Förenkling och förbättring för småföretagare av Daniel Vencu Velasquez Castro S till Energi- och näringsminister Ebba Busch KD I Sverige skapas fyra av fem jobb av små och medelstora företag, vilket ställer höga krav på att det finns fungerande regelverk som inte blir bördor för verksamheten. Den socialdemokratiskt

Inlämnad: 2023-02-01 Svarsdatum: 2023-02-08 Besvarare: Justitieminister Gunnar Strömmer (M)

Skriftlig fråga 2022/23:300 av Daniel Vencu Velasquez Castro (S) (pdf, 89 kB)

Skyddet för kulturutövare som är hbtq-plus

Interpellation 2022/23:120 av Daniel Vencu Velasquez Castro (S)

Interpellation 2022/23:120 Skyddet för kulturutövare som är hbtq-plus av Daniel Vencu Velasquez Castro S till Kulturminister Parisa Liljestrand M Runt om i världen begås det oerhörda inskränkningar på hbtq-plus-personers rättigheter. Fler länder går i en auktoritär riktning med demokratiska och sociala inskränkningar

Inlämnad: 2022-12-20 Svarsdatum: 2023-01-17 Besvarare: Kulturminister Parisa Liljestrand (M)

Interpellation 2022/23:120 av Daniel Vencu Velasquez Castro (S) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Skyddet för kulturutövare som är hbtq-plus

Situationen på Västbanken

Skriftlig fråga 2022/23:134 av Daniel Vencu Velasquez Castro (S)

Fråga 2022/23:134 Situationen på Västbanken av Daniel Vencu Velasquez Castro S till Utrikesminister Tobias Billström M Under 2022 har det pågått spridda oroligheter, incidenter och våldsamheter i Jerusalem, inte minst i gamla staden med omnejd. Stadsdelen Sheikh Jarrah har, under perioder, varit särskilt påverkad och

Inlämnad: 2022-12-07 Svarsdatum: 2022-12-14 Besvarare: Utrikesminister Tobias Billström (M)

Skriftlig fråga 2022/23:134 av Daniel Vencu Velasquez Castro (S) (pdf, 93 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.